Nvidia Hisseleri Düşüş Beklentisinde: Madencilik Kart Gelirleri “Nominal”
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi Haberleri

Nvidia Hisseleri Düşüş Beklentisinde: Madencilik Kart Gelirleri “Nominal”

0

Grafik kartı devi Nvidia, kripto madencilik çiplerinin “nominal” satışlarını bildirdi ve genel gelirlerin ikinci çeyrekte düşmesini ve bu da hisse fiyatını düşürmesini bekliyor.

Amerikalı grafik kartı üreticisi Nvidia’nın hisse senedi fiyatı, ikinci çeyrek gelir görünümünün beklentilerin altında kalması nedeniyle Perşembe günü saat ticaretinin ardından düştü.

2021’in 4’üncü çeyreğinden 2022’nin ilk çeyreğine kadar olan çeyreklik büyüme, gelirde %8’lik bir artışla 8,98 milyar dolara ve hisse başına kazançta %3’lük artışla 1,36 dolara yükselmesiyle güçlüydü. Ayrıca , Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan başvuruya göre 2023’ün sonuna kadar 15 milyar dolarlık hisse geri alım programına devam edeceğini belirtti .

Ancak, 2. çeyrek görünümü çok daha az umut verici ve proje geliri, beklenenden %4 daha düşük olan 8,1 milyar dolar olacak.

Hayal kırıklığı yaratan rehberlik, Perşembe günü Nvidia (NVDA) hisseleri ile %7 düşüşle 157.8$’a kadar olan işlemlerde yatırımcıları etkilemedi. NVDA, yıl boyunca neredeyse %50 düştü ve piyasadaki teknoloji hisselerinin zayıf performansını yansıtıyor.

Teknoloji firması, Cryptocurrency Madencilik İşlemcisinin (CMP) satışlarında, bir yıl öncesine göre 155 milyon $ ile karşılaştırıldığında, ilk çeyrekte “nominal” seviyelere düştüğünü gördü.

Nvidia, geçen yılın ikinci çeyreğinde beklenen CMP gelirlerinde %33’lük bir düşüşle 266 milyon dolara, ardından üçüncü çeyrekte 105 milyon dolar ve ardından dördüncü çeyrekte 24 milyon dolar oldu. Bu şimdi tekrar düştü.

Nvidia, raporda ikinci çeyrek için gelir beklentilerini “Rusya ve Çin’deki COVID kilitlenmeleri” nedeniyle 8.1 milyar dolara “artı veya eksi yüzde 2”ye revize etti. 

Raporun dediği gibi, bu iki faktör tek başına gelirleri 500 milyon dolara kadar düşürebilir.

Santa Clara merkezli şirketin CMP’leri , Bitcoin ( BTC ), Ethereum ( ETH ) ve bir dizi başka kripto para birimi madenciliği yapmak için kullanılabilir. Oyun için tasarlanmış grafik kartları, sınırlı olmadıkça kripto para birimi madenciliği için de kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi NFT'leri "Özel Mülk" Olarak Kabul Ediyor!

İkincil piyasalarda bile CMP arzı son derece azdır ve muhtemelen satışların çok düşük olmasına neden olur. Bugüne kadarki en yüksek puanlı model olan yeni bir CMP 170HX, geçtiğimiz Ekim ayında piyasaya sürüldüklerinde 4.700 dolara mal olmuştu.

6 Mayıs’ta Nvidia, 2018’deki gelirinin ne kadarının kripto madenciliğinden geldiğini açıklamamakla suçlandığı bir davayı çözmek için SEC’e 5.5 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Duyuru, NVDA’yı %6 oranında değer kaybeden yatırımcıları korkuttu. 

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  DAO Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir