Kripto Sözlük
  1. Anasayfa
  2. Rehber

Kripto Sözlük

1

– A –

Address: 

Kripto para biriminin karışık rakam ve harflerden oluşan gönderim adresidir. Bankacılıktaki IBAN gibi düşünülebilir. Bir kripto para adresi, metin veya QR kodu biçiminde, size kripto para göndermek isteyenler için herkese açık olarak paylaşılabilir.

Airdrop: 

Yeni bir kripto para birimi veya bir tokeni yatırımcılara dağıtan bir pazarlama kampanyasıdır. Genellikle kripto paranın kullanımını teşvik etmek ve popülerliğini arttırmak için kripto para biriminin yaratıcısı tarafından başlatılır.

Algorithm: 

Problem çözme ya da hesaplama işlemlerinde, genellikle bir bilgisayar tarafından izlenecek bir süreç ya da kurallar dizinidir.

All-Time-High (ATH): 

Kripto para biriminin tarihteki en yüksek fiyatı-seviyesi anlamına gelmektedir.

All-Time-Low (ATL): 

Kripto para biriminin tarihteki en düşük fiyatı-seviyesi anlamına gelmektedir.

Altcoin: 

Bitcoin, dünyadaki en büyük kripto para birimi olduğu için diğer tüm coin ve tokenlere altcoin adı verilmiştir.

Anti-Money Laundering (AML): 

Bir dizi uluslararası yasa, kripto para birimleri yoluyla para aklayan suç örgütlerini veya şahısları gerçek dünya parasıyla sınırlandırmak için çıkarılmıştır.

API: 

API, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Yazılım uygulamaları oluşturmak için kullanılan yordamlar, protokoller ve araçlar kümesidir. API’ler, hangi verilerin kullanılacağı ve hangi işlemlerin yapılması gerektiği gibi yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşime girmesi gerektiğini belirten terimin adıdır.

Arbitrage: 

İki veya daha fazla pazarda veya borsada aynı malın fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanma olarak adlandırılır. Örnek verecek olursak; Çin borsalarındaki kripto para birimi fiyatları ABD borsalarındaki fiyatlardan farklı olabilir. Bir arbitrajcı yatırımcı, bir kripto parayı en ucuz satan borsadan alarak en pahalı satan borsaya transfer ederek satış yapar ve kar eder.

ASIC: 

Belirli bir kripto para birimini kazmak (madencilik) için özel olarak kullanılan bir madencilik ekipmanıdır. Genellikle GPU’lara kıyasla, ASIC’ler madencilik amacı için özel olarak icat edilmiştir.

Attestation Ledger: 

Kripto para transferlerinin kayıt altına alındığı deftere denir. Tüm transferler kanıt niteliğinde otomatik olarak dijital bir defter üzerine kaydedilir. Bir nevi muhasebeleştirme olarak düşünülebilir.

Bagholder: 

Büyük miktarlarda kripto paraya sahip bir kişi (cüzdan) olarak tanımlanır. Ani fiyat değişimlerinde bu cüzdanlar dile getirilir.

– B –

Bear (Ayı): 

Piyasa konusunda karamsar olan ve fiyatlarının düşmesini bekleyen bir kişi Ayı olarak tanımlanabilir. Bu kişinin aynı zamanda piyasa veya fiyat konusunda “düşüş” olduğu da bilinmektedir.

Bear Trap (Ayı tuzağı): 

Bir kripto para biriminin fiyatını değiştirmeyi amaçlayan bir grup trader tarafından işletilen bir tekniktir. Ayı tuzağı, aynı anda aynı miktarda kripto paranın büyük bir kısmını satarak, piyasada düşüş var algısı yaratır ve küçük yatırımcıyı satışa teşvik eder ve zincirleme satışlar ard arda gelince fiyat daha da aşağıya düşer. Daha sonrasında ise elinde büyük miktarda nakitte bekleyen bu kişiler daha düşük fiyatlardan kripto para alarak fiyatları aniden yukarıya taşır.

Bitcoin ATM (BTM): 

Bitcoin çekebileceğiniz bir makine. Normal banka ATM’leri gibi.

Bitcoin Improvement Proposal (BIP): 

Bitcoin topluluğuna bilgi sağlayan ve Bitcoin protokolünü etkileyen önerilen yeni özellikleri, işlemleri veya ortamları tanımlayan teknik bir tasarım belgesi. Protokolde önerilen değişiklikler BIP olarak sunulur. BIP yazarı, topluluk içindeki önerdiği iyileştirmeler için geri bildirim ve fikir birliği sağlamaktan ve muhalif görüşleri belgelemekten sorumludur.

BitLicense: 

New York’ta şifreli para birimi şirketlerine verilen ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYSDFS) tarafından oluşturulan ve verilen bir işletme lisansı.

Bits: 

Bir bitcoin alt birimi. Bir bitcoin içinde 1.000.000 bit vardır.

Block: 

Bir blok zincirinde her zaman periyodunda gerçekleşen bir işlem koleksiyonu.

Blockchain: 

Şifrelenmiş işlemlerin takibinin yapıldığı dağınık bir sistem  olarak adlandırabiliriz. Belli bir merkezi olmayan ve kırılması hacklenmesi imkansız bir blok zinciridir.

Block Explorer (Blok Gezgini): 

Blockchain, network hash hızı ve işlem büyümesi üzerinde gerçekleşen tüm işlemleri görüntülemek için kullanılan çevrimiçi bir araçtır.

Block Height (Blok Yüksekliği): 

Blok zincirinde söz konusu bloktan önceki blokların sayısı veya bu noktadan önce zincirdeki toplam bloklar olarak düşünülebilir.

Block Reward (Blok Ödülü): 

Madencilik sırasında bir blokta geçerli bir hash değerini başarılı bir şekilde hesaplayan bir madenci için teşvik ödülüdür. Blockchain zincir güvenliğine ve canlılığına katkıda bulunan madenci, bu şekilde ödüllendirilir ve madencilerin bu sürece yasal olarak katılarak blok zincirin çıkarına en iyi şekilde davranmaya devam etmesini sağlar.

Bollinger Band (Bollinger Bandı): 

Bollinger tarafından sistemik örüntü tanıma fiyatlarının tanınmasına yardımcı olmak için geliştirilen bir araç; Bazı durumlarda basit hareketli ortalamadan veya üstel hareketli ortalamadan uzakta iki standart sapma çizilen bir banttır.

Bots:

Alım-satım işlemlerinin önceden belirlenmiş bir algoritmaya dayalı olarak alım satım emirlerini hızlı bir biçimde yerine getiren otomatik alım satım yazılım botlarına denir.

Brute Force Attack (BFA): 

Otomatikleştirilmiş yazılımın bir kodu veya anahtarı kırmak için çok sayıda olası kombinasyon oluşturduğu ve denediği deneme yanılma yöntemi.

Bubble (Balon): 

Balon, piyasadaki yatırımcıların fiyatları değerlerinin üzerine çıkardıkları bir durumun adıdır. Bu durum genellikle böyle bir fiyat artışından sonra sert fiyat kayıplarıyla ortaya çıkar.

Bull (Boğa): 

Kripto para fiyatlarının artacağı konusunda iyimser ve kendine güvenen kişilere denir. Bu kişinin piyasa veya fiyat hakkında “boğa” olduğu da bilinmektedir.

Bull Trap (Boğa Tuzağı): 

Bir kripto paranın fiyatını sahte tekniklerle yukarı çekerek pozitif algı yaratılır. Fiyatlar belli bir seviyeye ulaştığında ise çok hızlı bir şekilde satış yaparak fiyatların düşmesine sebep olurlar. Buna boğa tuzağı tanımlaması yapılmaktadır.

Burned (Kısaca Coin yakma)

Bazı kripto para yaratıcıları belirli zamanlarda belli sayıda coin veya token yakmaktadır. Bu şekilde mevcut kripto paranın değerinin korunması amaçlanır.

– C – 

Centralized (Merkezi): 

Az sayıda düğümün tüm ağın kontrolünü elinde bulundurduğu bir organizasyon yapısı.

Central Ledger (Merkez Defter): 

Tüm finansal işlemleri kaydeden merkezi bir kurum (banka gibi) tarafından tutulan bir dijital kayıt defteri.

Central Processing Unit (CPU) (Merkezi İşlem Birimi (CPU): 

İşlemci veya CPU olarak da bilinen Merkezi İşlem Birimi, bilgisayarda çalışan farklı bileşenleri koordine eden, bilgisayarın “beyni” olarak tanımlanır. CPU saat hızı gigahertz veya GHz cinsinden kısaca ölçülür.

Cipher (Şifreleme): 

Bilgileri şifreleyen ve şifresini çözen algoritmaya verilen ad.

Circulating Supply (Dolaşımdaki arz): 

Piyasada ve genel olarak yatırımcıların elinde bulunan alım satım yaptığı toplam kripto para sayısına denir.

Coin (Kripto Para): 

Bağımsız, merkezsiz çalışan bir şifreleme para birimidir.

Cold Storage (Soğuk depo): 

Kripto para birimlerinin internete veya herhangi bir çevrimiçi tabana bağlı olmadan saklandığı yerlere soğuk depo denir. Bunun için usb flash bellek boyutlarında soğuk cüzdanlar üretilmiştir. Yatırımcı uzun vadeli yatırım yaptığında borsa sitelerine güvenmiyorsa en mantıklı hareket soğuk bir cüzdanda çevrimdışı olarak bu kripto paralarını saklamalarıdır.

Confirmations (Onaylar): 

Kripto para transferlerinde transfer emri verildikten sonra blockchain ağında belli sayıda bloktan geçerek her biri için ayrı onay alır, bu işlem kripto para birimine bağlı olarak transfer süresi değişir. Ama genellikle çok kısa sürede işlemler tamamlanır.

Cryptocurrency: 

Bir şifreleme para birimi, finansal işlemlerin güvenliğini sağlamak, ek birimler oluşturulmasını kontrol etmek ve varlıkların transferini doğrulamak için güçlü şifreleme kullanarak dijital bir takas aracıdır.

Cryptography (Kriptografi): 

Bilgilerin güvenliğini sağlamak, üçüncü tarafların kendilerine ait olmayan bilgileri okumalarını engellemek için çalışma ve uygulama alanı.

–D– 

DDoS

Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek için bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Genellikle meşru kullanıcıların hizmet görmesini engelleyen, hedefteki işlem ve bant genişliği kaynaklarını bağlamak için internet üzerinden ağ trafiğinin küçük miktarlarını gönderirler. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri sürekli DDoS saldırılarına maruz kalmaktadır.

Deflation

Genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur. Bunun yanında enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı veya enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat siyasetidir.

Difficulty

Kripto Para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Zorluk derecesi yükseldikçe, o kripto paraya ait blok probleminin çözülmesi o oranda zaman alır. Zorluk derecesi eğrisi, kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Buna göre üreten arttıkça belli oranda zorluk seviyesi de artar.

Double Spending

Bitcoin ya da diğer altcoinleri iki kez harcama hareketidir. Kullanıcı Bitcoin’ leri işlem yaptığı aynı kripto para ile 2. işlem yaptığında meydana gelir. Bitcoin ağı işletimi ve onaylama sistemi sayesinde, çift harcama yapmak kolay değildir ama yine de sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturur.

Dust Transaction

Çok küçük bir mali değeri olan, fakat blok zincirinde yer kaplayan, son derece küçük Bitcoin miktarları içeren transfer işlemdir. Bitcoin geliştirici ekibi ağ tarafından iletilecek minimum transfer miktarını artırarak toz işlemleri ortadan kaldırmak için çaba harcamaktadır.

–E– 

Escrow

Bir işlem sırasında transfer edilen değeri korumak için bir üçüncü parti hesabında para veya varlık tutma eylemidir. Burada 3. parti hesabı alıcı ve satıcı için güvenilir bir hesap olarak kabul edilir. (Örn: sahibinden.com alışverişleri)

Exchange

Farklı para formlarının ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Genellikle Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak yasal paraya, çevrilmesi için kullanılır.

–F– 

Faucet

Herhangi bir altcoin üretimi başlatırken kullanılan bir yöntemdir. Önceden çıkarılmış (pre-mine) yada üretimden hemen sonra elde bulundurulan kripto paranın yaratıcıları tarafından insanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek adına ücretsiz olarak verilmesidir.

Fiat Currency

Altın, gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini sadece hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası. Günümüzde hemen hemen bütün paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından mecburiyet dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.

İlginizi Çekebilir  Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?

Fork

Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, genellikle sağlayıcıların diğerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.

FPGA

Alan Programlanabilir Geçit Dizilimi, imal edildikten sonra özel fonksiyonları ile konfigüre edilebilir bir işleme çipidir. Üzerine talimatlar yazılabilir boş bir silikon barut gibi düşünün. FPGA topluca üretilebilir ve üretimden sonra yapılandırılabilir olduğu için, üreticiler ASIC çiplerini daha ucuza yaparak, ölçek ekonomisinden faydalanır. Ancak, bunlar genellikle çok yavaştır.

–G– 

Genesis Block

Blok zincirinde ilk bloktur.

Gigahash

Ölçülen milyarlarca sağlayıcılardan, saniyedeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Megahashes)

GPU

Bilgisayarın ekran kartıdır. Özellikle modern bilgisayar oyunu grafiklerindeki milyonlarca çokgeni işlemek için gereken karmaşık matematiksel hesaplamaları yapan silikon bir çiptir. Ayrıca kripto para birimi üretiminde gerekli kriptografik hesaplamalar için de uygundur.

–H– 

Hash

Değişken bir miktarda veri alan ve daha kısa, sabit uzunlukta bir çıktı üreten matematik işlemidir. Bir çıkarım işlevinin iki önemli özelliği vardır. Öncelikle, çıktıya bakarak, bu orijinal girdinin ne olduğunu anlamak matematiksel olarak zordur. İkincisi, girdinin en ufak bir parçasındaki değişiklik bile, tamamen farklı bir çıktı üretecektir.

Hashrate

Belirli bir süre içinde, bir Bitcoin sağlayıcı tarafından yapılan çıkarımların sayısıdır. Bu süre genellikle bir dakikadır.

Inflation

Fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur. Diğer bir tanımı nominal millî gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek millî gelire) nazaran artması yani şişmesi demektir. Deflasyonun tersidir.

–I– 

Input

Bitcoin ödemesinin nereden geldiğini gösteren, Bitcoin işlemin bir parçasıdır. Genellikle, , işlem bir nesil işlemi olmadığı, yani bitcoin yeni çıkarılmadığı sürece, bu girdi, bir bitcoin adresi olacaktır.

–K– 

Kilohash

Binlerce çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.

–L– 

Liquidity

Ticaret, para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite.

Litecoin

Scrypt kanıtına dayalı bir altcoindir.

–M– 

Market Order

Bir değişim için verilen talimat. Piyasa hızında bir varlık satın almak veya satmak için borsada girilen emir. Bir Bitcoin borsasında, Bitcoin’lerinin acilen satılmasını ya da satın alınmasını isteyen kişi, piyasa durumunun kar yapmak için tetiklenmesini beklemek yerine, bir piyasa emri verebilir.

mBTC

Bir Bitcoin’in binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC).

Megahash

Milyonlarca çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.

Microtransaction

Çevrimiçi olmak üzere, bir varlık veya hizmet için küçük bir miktar ödemek. Mikro-işlemlerin, içerdiği ağır komisyon nedeniyle, geleneksel ödeme sistemleri altında gerçekleştirilmesi zordur. Örneğin çevrimiçi makale okuma işi için, kredi kartı kullanarak iki kuruş ödemek zordur.

Mining

Bilgisayar donanım kullanılarak, şifrelenmiş sorunları çözerek, yeni Bitcoin’ler ya da altcoin’ler üretme eylemidir.

Mixing Service

Bitcoin’lerinizi başkalarınınkiyle karıştıran, sizin bitcoinlerinizi, sizin gönderdiklerinden farklı yeni girdi ve çıktılarla size geri gönderen hizmettir. Karıştırma hizmeti (aynı zamanda döner hazne olarak bilinir) sizin gizliliğinizi korur çünkü insanların size belirli bir bitcoin göndermesini engeller. Ayrıca para aklama için kullanılacak bir potansiyele sahiptir.

Mt. Gox

İlk bitcoin borsalarından biri ve tarihsel olarak en popüleri. Şimdi iflas etmiş olan ve Japonya’da temeli atılan, Mt. Gox 2010 yılında Jed McCaleb’ tarafından kurulmuştur.

–N– 

Node

İşlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcı tarafından Bitcoin ağına bağlı bir bilgisayarı ifade eder.

–O– 

Orphan Block

Geçersiz blok zinciri parçası.

Output

Bir Bitcoin işlem için hedef adresidir. Tek bir işlem için birden fazla çıktı olabilir.

–P– 

P2P

Eşten eşe. Birbirine bağlı en az iki ağ tarafı arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ düzenlemesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı, alternatif sistemidir.

Paper Wallet

Bir veya daha fazla açık bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen özel anahtarları içeren basılı bir levhadır. Genellikle bitcoinleri güvenli bir şekilde depolamak için, kolayca yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da hacklenebilen veya ortadan kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk bitcoin depolamasının yararlı bir formudur.

Pool

Topluca bir blok çıkarımında bulunan çıkarım kullanıcıları toplamı ve daha sonra aralarındaki ödül bölünmesidir. Çıkarım sermayeleri, zorluk arttıkça sizin başarılı bir blok çıkarım olasılığınızı artırmak için kullanışlı bir yoldur.

Pre-mining

Para yayınlanmadan ve detayları parayı çıkarmak isteyen diğer kişilere açıklanmadan önce, Kripto Para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön-çıkarım genellikle scam coinler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.

Private Key

Kişiye özel ve işlem yapmak için gerekli gizli sayısal anahtar.

Proof of Stake (PoS)

Bir para birimi mevcut hissesinin, çıkarım yapabileceğin para miktarını hesaplamak için kullanıldığı çalışma kanıtına bir alternatiftir.

Proof of Work (PoW)

Hesaplama gücünü kazma kapasitesine bağlayan bir sistemdir. Blokların kendi içinde kolay bir hesaplama işlemi ile kazılması gerekir. Ancak bir ek değişken kazma sürecini daha zor hale getirmek için eklenir. Bir blok başarıyla çıkarıldığında, çıkarım biraz zaman ve hesaplamalı çaba almış olmalıdır. Böylece, çıkarım blok işin kanıtı olarak kabul edilir.

PSP

Ödeme Servis Sağlayıcıdır. PSP çevrimiçi ödeme kabul etmek isteyen tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunmaktadır.

Public Key

Herkes ile paylaşılan açık bitcoin adresini ifade eder.

Pump and Dump

Agresif tanıtım ve genelde yanıltıcı ifadeler kullanarak, ucuza üretilen veya edinilmiş bir finansal varlığın değerini şişirmektir. Tanıtım, değerini yukarı zorlayarak, diğerlerinin varlık elde etmesine neden olur. Değeri yeterince yüksek olduğunda fiyatı yükselten varlıklarını satar.

–Q– 

QR Code

Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki-boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefonlardakiler de dâhil olmak üzere, kameralar tarafından taranacak şekilde tasarlanmıştır. Sık sık bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.

–S– 

Satoshi

Bitcoin’in yüz milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)

Satoshi Nakamoto

2010 yılı sonunda projeden çekilen, Bitcoin protokolünün orijinal muciti tarafından kullanılan isimdir. Bitcoin’in yaratıcı olan kişi. Gerçek ismi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Scamcoin

Yaratıcısı için para kazanmak amacıyla üretilen bir altcoindir. Scamcoinler genellikle hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.

Scrypt

ASIC madencilere karşı avantaj sunarken, CPU ve GPU sağlayıcılara özellikle dost olacak şekilde tasarlanmış SHA-256 çalışma sisteminin alternatif bir kanıtıdır.

SHA-256

SHA, (Secure Hash Algorithm) NSA (National Security Agency) tarafından geliştirilmiş Sayısal İmza Standardında (DSA-Digital Signature Standard) kullanılmak üzere tasarlanmış bir algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak üzere üç versiyonu mevcuttur. Bu versiyonlardan ilki olan SHA-0 algoritması 1993 yılında oluşturulmuş, güvenlik açığı nedeniyle 2 yıl sonra 1995 yılında SHA-1 algoritması geliştirilmiştir. Kriptolojinin temelinde olduğu gibi e-imza uygulamalarında da algoritmaların hızlı çalışması önemlidir. Bunun için de verinin kendisi değil özeti imzalanır. Bitcoin işlemleri bu protokol ile yapılmaktadır.

Signature

Bitcoin işleminin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.

Silk Road

Genellikle Bitcoin gibi kriptolu para birimi ile genelde yasadışı alışverişler için kullanılan bir yeraltı çevrimiçi pazarıdır. Sahibi Ross Ulbricht tutuklandıktan sonra İpek Yolu FBI tarafından Ekim 2013 başlarında kapatılmıştır.

SPV

Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama. Tam blok zinciri indirmeden ödemeleri doğrulamak için düğümleri sağlayan Bitcoin protokolünün bir özelliğidir. Sadece blok başlıklarına gerek duyar.

Stale

Bir Bitcoin bloğu başarılı bir şekilde oluşturulduğunda, başkalarının da bu bloğu alma girişimleri durdurulabilir, çünkü o blok artık ‘eskimiş’tir. Bu, başka birinin çoktan yapmış olduğu bir işi, ücretsiz olarak, tekrar yapmaya çalışmak olacaktır (Çoktan yapılmış, ortaklaşa çıkarılmış bir iş). Stale blok çıkaran madenci o blok için ödeme alamaz.

–T– 

Taint

İki adresin, ikisinin de belirli bir bitcoini olduğu zaman, bu iki adresin ne kadar yakın bir şekilde bağlantılı olduğunun analizidir. İz analizi, bitcoinlerin çalıntı para olarak bilinen adresten, şimdiki adresine giderken kaç adım izlediğini belirlemek için kullanılır.

Terahash (Th/s)

Ölçülen trilyonlarca sağlayıcılardan, verilen süredeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Gigahashes). Madencilikte kullanılan en yüksek üretim gücü değeridir.

Testnet

Amaçları test etmek için tarafsız bir şekilde kullanılan alternatif, maddi değeri olmayan bir kripto para blok zinciridir.

Tor

Çevrimiçi kimliklerini gizlemek isteyen insanlar tarafından kullanılan anonim bir yönetim protokolüdür.

Transaction Block

Blok zincirine eklenebilen ve sonradan sağlanabilen bir bloğun içine toplanmış, Bitcoin ağı üzerindeki bir işlemler derlemesidir.

Transaction Fee

Bitcoin ağı üzerinden gönderilen işlemlere uygulanan işlem ücretine verilen isimdir. Bu ücret güvenilir bir şekilde blok sağama işlemi yapan kişiye ödenir.

–U– 

uBTC

Bitcoin’in yüz binde biri (0.000001 BTC)

–V– 

Vanity Address

İsim gibi, isteğe bağlı bir modeli olan bir bitcoin adresidir. (Örn: oe5Gfeew1221ffGvffööbkkfdlgFKfbm)

Virgin Bitcoin

Ham, işlenmemiş Bitcoin’e verilen isimdir.

Volatil

Ekonomik olarak bağlı bulunduğu piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması durumudur.

Volatility

İşlem gören finansal bir varlık için, fiyat hareketlerinin ölçümüdür. Kısaca fiyatlarda görülen dalgalanmalardır.

–W– 

Wallet

Bitcoin’leri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana denir. Cüzdan aslında blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan bitcoinlerinizi harcamaya yarayan gizli anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belli birine belli bir miktar ödemenizi sağlar.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Spot Trade Nedir ? Margin Trade Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir