Ethereum Neden NFT Projeleri İçin Tercih Sebebi?
  1. Anasayfa
  2. Ethereum Haberleri

Ethereum Neden NFT Projeleri İçin Tercih Sebebi?

1

Çoğu NFT projeleri Ethereum blok zincirine dayanarak üretiliyor. Nft, yüksek seviyeli Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. Ether (ETH), Dogecoin (DOGE) gibi bir kripto para birimidir, ancak Ethereum blok zinciri, dijital para birimlerinden farklı çalışmasına izin veren ek bilgileri depolayan bu NFT’leri de etkinleştirir.

NFT’lerin inanılmaz bir potansiyeli var ve ERC-721, benzersiz belirteçlere olan ihtiyacı karşılamak için oluşturuldu. Ayrıca ERC-721 standardı, nadirliği veya yaşı nedeniyle farklıdır ve aynı akıllı sözleşmedeki başka bir madeni paradan farklı bir değere sahip olabilir. Etherscan NFT Tracker, transfer hacmine göre Ethereum’daki en iyi NFT’leri sıralar.

Ancak bir NFT yapmak için Ethereum’a ihtiyacınız var mı? cevap hayır. Ethereum, bir NFT oluşturmak için bir gereklilik değildir. Solana (SOL), Cardano (ADA), Tezos (XTZ), BNB Chain (BNB) ve Tron (TRX) gibi diğer blok zincirler, NFT’lerin basılması veya oluşturulması için alternatif platformlardır.

Peki, “NFT satın almanın tek yolu ETH mi?” Sorusuna bir cevap istiyorsanız. Cevap yine hayır. Her platform, işlem ücretinin kendi yerel belirtecinde ödenmesini gerektirir. Örneğin, 2 ADA (Cardano blok zincirinin yerel belirteci), basılmış NFT (Cardano’nun bir gereği) ile birlikte müşterilerin cüzdanlarına ödenen NFT-MAKER PRO platformunun maliyetidir.

NFT’lerin Çoğu Neden Ethereum’da?

Ethereum, diğer blok zinciri ağları arasında bir liderdir ve NFT’ler, Ethereum blok zincirinde doğdu. Sonuç olarak, NFT’ler ortalama olarak önemli ölçüde daha yüksek bir fiyata satılıyor, bu nedenle içerik oluşturucular onları diğer platformlara tercih ediyor.

Son derece güvenli ağ ve veri mimarisi nedeniyle, Ethereum blok zinciri, çoğu NFT projesinde bir ERC-721 belirteci olarak çalışan, merkezi olmayan finans (DeFi) pazarına liderlik ediyor. Ek olarak, blockchain NFT’lere geniş ve büyüyen bir pazara kapsamlı bir şekilde maruz kalma imkanı sunar. Ayrıca NFT sistemleri, Metamask gibi Ethereum cüzdanlarının onları desteklemesi için Ethereum sanal makineleriyle uyumlu kalmalıdır.

Bununla birlikte, yüksek hacimli ağ trafiği, önemli bir işlem birikimi oluşturur ve bu da işlem ücretlerinde önemli bir artışa neden olur. Rarible, OpenSea ve Nifty Gateway, Ethereum tabanlı üç popüler NFT pazar yeridir. Ancak, Ethereum blok zincirinin sınırlamaları nedeniyle, NFT geliştiricileri bu zorlukların üstesinden gelmek için Solana blok zinciri gibi diğer çözümlere yöneldiler.

Ethereum NFT’leri ve Solana NFT’leri


Solana ve Ethereum tarafından kullanılan fikir birliği süreci farklıdır. Proof-of-Work, Ethereum tarafından kullanılır ve daha az ölçeklenebilirlik ile daha merkezi olmayan bir ağ ile sonuçlanır. ETH 2.0, NFT ve DeFi pazar paylarını tehdit eden ciddi ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için tasarlandı. Sonuç olarak, 2.0 yükseltmesi hızlı bir şekilde uygulanmazsa blok zinciri lideri statüsünü kaybedebilir.

Buna karşılık Solana, SOL adı verilen yerel para birimini kullanarak hızlı ve düşük maliyetli işlemlere izin veren daha az güvenli ancak daha verimli bir yöntem olan hisse kanıtı ve geçmiş kanıtı kombinasyonunu kullanır. Bununla birlikte, Ethereum önemli bir pazar konumuna sahip olgun bir projedir ve geliştiricilerin Ethereum blok zincirinde NFT’leri basma güvenini arttırır.

SolSea, Solana’nın açık NFT pazarıdır. İçerik oluşturucuların NFT’leri yazdırırken lisansları seçmesine ve birleştirmesine olanak tanır. Bu, koleksiyonerlerin ne satın aldıklarını ve içerik oluşturucuların ne sattıklarını bildiği anlamına gelir. SolSea’dan önce başlatılan lider bir NFT pazarı olan Solanart, Solana’daki bir başka popüler NFT pazarıdır.

NFT Projeleri Neden Bitcoin Yerine Ethereum Tercih Ediyor?

Ether’in birincil amacı, kendisini yeni bir para sistemi olarak kurmak yerine, Ethereum akıllı sözleşmelerinin ve merkezi olmayan uygulama platformlarının (DApp’ler) kullanımını ve para kazanmasını kolaylaştırmaktır. Ancak Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i eşler arası elektronik nakit sistemi olarak adlandırdı.

İlginizi Çekebilir  Ethereum 2.0 Güncellemesi İle Yüksek İşlem Ücretleri Azalacak mı?

NFT’lerin sahipliğini atayan ve taşınabilirliğini yöneten akıllı sözleşmeler, Bitcoin blok zincirinin desteklemediği değişmez belirteçler oluşturmak için kullanılır. NFT’ler birbirinin yerine geçemez çünkü birbirinin yerine geçemezler. Her bitcoin aynı değere sahip olsa da, her NFT farklı bir temel varlığı temsil edebilir ve bu nedenle farklı bir değere sahip olabilir.

Örneğin, biri bir NFT oluşturduğunda veya yazdırdığında, ERC-721 gibi çeşitli standartları izleyen akıllı sözleşmelerde saklanan kodu çalıştırır. Bu veriler, NFT’nin yönetildiği blok zincirinde saklanır.

Ek olarak, her tokenin tek bir Ethereum adresine bağlı farklı bir kimliği vardır. Bununla birlikte, her tokenin, herhangi bir Ethereum tabanlı NFT borsasında veya pazarında alınıp satılabilen, kolayca tanımlanabilen, benzersiz bir Ethereum tabanlı sahibi vardır.


NFT Projeleri İçin Hangi Blok Zinciri En İyisidir?

NFT’ler kripto para piyasasında önemli bir niş. Aksi takdirde bu varlıklarla temasa geçmemiş olabilecek kişilere kripto para birimlerine daha fazla maruz kalma imkanı sunarlar. Dijital sanat ve oyunla çok yakından ilişkili oldukları için blok zinciri teknolojisinin kitlesel olarak benimsenmesine de aktif olarak katkıda bulunuyorlar.

Bununla birlikte, bir blok zincirinin akıllı sözleşmelerinin esnekliği, dağıtılmış defter teknolojisinin genel güvenliğinin önemli bir parçasıdır. Akıllı sözleşmeler, en yüksek düzeyde güvenilirlik ve verimlilik sağlamak ve minimum kesinti, ihlal ve hack riskini sağlamak için kapsamlı testlerden geçmelidir.

Ayrıca maddi olmayan duran varlıkların kullanımı ve edinimi için çok önemli olan NFT bazlı işlemler için uygun maliyetli çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, blok zincirindeki NFT’lerin maliyet yapısı dikkate alınması gereken önemli bir faktördür ve anlamsız olan ideal seçenektir.

Yinelenen NFT’ler bütünlüklerine meydan okuduğundan, hard forklar değişmez özellikleri tehlikeye atabilir. Bu nedenle, çatallanmaya dayanıklı blok zincirler üzerinde NFT’ler ve pazar yerleri tasarlamak çok önemlidir.

Blok zincirleri doğası gereği değişmez olduğundan, daha hızlı kesinlik, saldırganların dijital defterlerden ödün vermek için daha az zamanları olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, ademi merkeziyetçiliği korurken daha hızlı işlem güvenliği sağlayan herhangi bir platform, NFT pazarları oluşturmak için idealdir.

Bu yönlerin dışında, NFT geliştirme için nihai blok zinciri seçimi, hedeflerinize bağlıdır, örn. B. NFT’leri neden istiyorsunuz, bütçeniz ve yatırım hedefleriniz. Sorular sizin için açıksa, zor kazanılan paranızı harcamadan önce araştırmanızı yapmalı ve farklı NFT blok zincirlerini karşılaştırmalısınız.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  OpenSea, NFT Takasına İzin Veren 'Seaport' ​​ Protokolünü Başlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir