Bitcoin Fiyatı Neden Aniden Düştü? İşte Sebepler!
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin Haberleri

Bitcoin Fiyatı Neden Aniden Düştü? İşte Sebepler!

0

Bitcoin (BTC) fiyatı bu hafta ekonomik resesyon ve yükselen faiz oranları endişesinin artmasıyla birlikte tehlikeli sonuç bir destek noktası olan 38.000 doların altına indi.

Son 24 saatte %8 kıymet kaybeden dünyanın en büyük kripto parası, son bir buçuk ayın en düşük seviyesi olan 35.000 dolara kadar geriledi. Bununla birlikte BTC halen Ocak ayında gözlenen bu yılın en düşük seviyesinden %10 daha yüksek bir bölgeden muamele görüyor.

BTC’nin ani düşüşünü gösteren günlük fiyat vakit grafiği.

BTC fiyatının son düşüşü Amerika pay senedi piyasalarıyla eşzamanlı olarak gerçekleşti. Bilindiği suretiyle BTC bu yıl devamlı olarak özellikle Nasdaq’daki büyük teknoloji hisseleri ve Nasdaq 100 endeksleriyle beraber hareket etmişti.

Yükselen ürem oranları da kripto para ve hisse senedi piyasaları için endişe deposu oluyor. FED bu sene halihazırda iki defa ürem artırımı yapmış oldu ve enflasyonla savaşım kapsamında daha çok artışa da açık kapı bıraktı.

Bitcoin Fiyatı Nasdaq Verileri ile Birlikte Hareket Ediyor

BTC’nin günlük grafiği incelendiğinde kripto paranın son düşüşünün ABD piyasasının açıldığı saatlerde yaşandığı gözleniyor. BTC’deki düşüş sırasında hem Nasdaq Composite hem de Nasdaq 100 endeksleri ortalama olarak %5 değer kaybetmişti.

Teknoloji şirketi hisseleri, bu hisselerin gelecekte getireceği hasılatı daha azca cazibeli hale getirmiş olduğu için faiz artışlarından büyük ölçüde etkileniyor. 2021 yılında yaşanan ralli temel olarak düşük ürem oranları yardımıyla gerçekleşmişti. Kolaylıkla borç alan Amerika’li yatırımcılar bu tarz şeyleri pay senetlerine yatırdı ve bu da BTC fiyatını desteklemişti.

Bu yüzden Bitcoin artık daha oldukca bir teknoloji şirketi hisse senedi benzer biçimde hareket ediyor.

Amerika’ye ek olarak Avustralya ve İngiltere’de de benzer ürem artışları yapıldı. Bu tür bir ortamda yatırımcılar emtialar, kamu hizmetleri ve temel tüketim malları şeklinde reel dünyayla daha fazla bağlantılı varlıklara yöneliyor ve teknoloji hisselerine olan talep düşüyor.

İlginizi Çekebilir  Vitalik Buterin: Terra LUNA, Balinaları Değil Küçük Yatırımcıları Korumalı!

Bugün de Amerika borsalarının yaklaşık yüzde 1 ekside olduğu görülürken bilhassa küresel borsaların kapalı olduğu haftasonu, kripto piyasasında azca da olsa bir yükseliş görülebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili haberimizi beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Bitcoin Düşüşü İle Madenciler BTC Üretiminden Zarar Etmeye Başladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir