Orta Afrika Cumhuriyeti Resmi Kripto Merkezi ‘Sango’yu Başlatacak
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin Haberleri

Orta Afrika Cumhuriyeti Resmi Kripto Merkezi ‘Sango’yu Başlatacak

0

Bitcoin (BTC) Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Resmi kripto merkezi başlatılıyor. Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR) yasal ihale olduktan kısa bir süre sonra, yerel yönetim dijital para birimi için altyapı sağlamak için harekete geçiyor.

CAR Başkanı Faustin-Archange Touadera, ülkenin ilk büyük kripto girişimi olan “Sango”nun yaklaşan lansmanını duyurmak için Salı günü Twitter’a gitti.

Touadera, CAR’ın kripto merkezinin oluşturulmasının, Ulusal Meclis’in oybirliğiyle Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesinden kısa bir süre sonra geldiğini açıkladı.

CAR Başkanlığı Salı günü erken saatlerde Sango projesini hükümetin resmi Facebook sayfasında meşru bir kripto para yatırım platformu olarak tanıttı. Sango platformu, CAR’ın “ilk kripto girişimi” olarak konumlandırıldı ve CAR’ın Fransızca’dan sonra ikinci resmi dilinin adı olarak kabul edildi.

Kripto Merkezi SANGO!

Açıklamada belirtilen resmi Sango web sitesine göre, Sango platformu Ulusal Meclis tarafından kuruldu ve hükümetin ve Orta Afrika Cumhuriyeti Başkanı’nın desteğini aldı.

Başkanın açıklamasında, “Afrika’nın kalbinde ilk yasal kripto merkezini inşa etmek, Bitcoin’in benimsenmesini bir sonraki seviyeye taşıyacak, kripto deneyimini geliştirecek ve potansiyel olarak dünyadaki en olağanüstü alanı yaratacaktır.” Dedi.

Touadera, Bitcoin’in benimsenmesinin ülkenin gelişimi ve dönüşümü için “hayal edilemez fırsatlar” sunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kripto merkezi, bitcoin […] ve kripto, ülkemizin geleceğini yeniden şekillendirecek araçlardır. Sango, ne Afrika’nın ne de dünyanın geri kalanının hayal bile edemeyeceği muazzam bir potansiyele sahip yeni bir ekonomik çağın habercisi olabilir.”


Başkan ayrıca en büyük arzusunun Sango projesinin kriptoyu herkes için erişilebilir hale getirmesi ve kripto faydalarının ülkenin ekonomik performansının vektörleri haline gelmesi için uluslararası bir dava yaratması olduğunu söyledi. Başkan, Sango gibi yeni platformların bürokrasiyle mücadele etmeyi ve rekabeti teşvik etmeyi amaçladığını da sözlerine ekledi ve “kayıtlı ekonomi artık bir seçenek değil” dedi.

İlginizi Çekebilir  Binance Dolar Yatırma: Binance’e Nasıl Dolar Yatırılır?

CAR, Afrika’da Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke ve El Salvador’dan sonra küresel olarak ikinci ülke oldu.

Kıta genelinde artan kripto benimsenmesinin ortasında, Afrika’daki bazı ülkeler dijital varlıkları benimsemeye başladı. Nisan ayında Kamerun, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Cumhuriyeti gibi birkaç Afrika ülkesi, gelecekteki ulusal ekonomik ilerlemeyi desteklemek için TON blok zincirini kripto para birimi ve blok zinciri olarak benimseme planlarını açıkladı.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Kripto Para Piyasası Düşüş Yaşarken, Küba'da Kullanım Sayısı Artıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir