Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi NFT’leri “Özel Mülk” Olarak Kabul Ediyor!
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi NFT’leri “Özel Mülk” Olarak Kabul Ediyor!

0

Mayıs ayı başlarında, Birleşik Krallık Web3 topluluğu NFT’ler ile önemli bir örneği kutladı – Londra’daki Yüksek Adalet Divanı, Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesi’ne en yakın analogun Değiştirilemez Belirteçlerin (NFT) “özel mülkiyeti” temsil ettiğine karar verdi. Ancak bir uyarı var: Mahkemenin kararında bu sahiplik durumu NFT’nin temsil ettiği asıl içeriği kapsamıyor. Cointelegraph, bu kararın Birleşik Krallık yasal ortamında neyi değiştirebileceğini anlamak için hukuk uzmanlarına ulaştı.

Boss Beauty’nin çalınması

Şubat 2022’de, Women in Blockchain Talks’ın kurucusu Lavinia D. Osbourne, Twitter’da Boss Beauty’den iki dijital eserin çalındığını yazdı – “Gen Z Change Creators” tarafından oluşturulan 10.000 NFT güçlendirilmiş kadın koleksiyonu. ve New York Menkul Kıymetler Borsası’na kote oldu.

Jetonlar, özel etkinliklere erişim, ücretsiz kitaplar ve telif ücretleri gibi bir dizi faydalı öğeyle birlikte geldi. Osbourne, MetaMask cüzdanından çalınan parçaların daha sonra OpenSea pazarında ortaya çıktığını iddia etti. Güvenlik ve istihbarat şirketi Mitmark’ın yardımıyla NFT’lerin izini sürdü.

Konu Mart ayında mahkemeye getirildi ve 29 Nisan’da Art Newspaper, Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi’nin yargıçların NFT’leri korunan mülk olarak tanıdığına dair kararını bildirdi. Ayrıca mahkeme, Ozone Networks (OpenSea’nin sunucuları) hesaplarındaki varlıkları dondurmak için bir ihtiyati tedbir kararı çıkardı ve OpenSea’yi çalınan NFT’lere sahip iki hesap sahibi hakkında bilgileri ifşa etmeye zorladı. Kısa bir süre sonra, OpenSea bu NFT’leri – Boss Beauty 680 ve 691’i satmayı bıraktı.

Cüzdan sahiplerinin kimlikleri belirsiz kaldığından, “bilinmeyenlere” karşı bir ihtiyati tedbir çıkarıldı. Karar hakkında yorum yapan Stevenson hukuk firması, karantina önlemini “oldukça acımasız (eski moda ve sert) bir araç” olarak nitelendirdi ve yasanın “nükleer silahı” olarak nitelendirdi.

Mahkeme emrini takiben, Osbourne muzaffer bir şekilde şunları söyledi:

“Blockchain Talks’taki Kadınlar, blok zincirinin yaş, cinsiyet, milliyet veya geçmişe bakılmaksızın herkese sunduğu fırsatları açmak için kuruldu. Bu vaka, umarım blok zinciri alanını daha güvenli hale getirmeye yardımcı olur ve daha fazla insanı NFT’ler gibi heyecan verici ve anlamlı varlıklarla ilgilenmeye teşvik eder.”


Jetonlar ve Varlık


Davanın avukatı Racheal Muldoon, kararın “son derece önemli” olduğunu vurguladı ve “NFT’lerin Birleşik Krallık yasalarına göre temsil ettiklerinin aksine kendi içlerindeki tüm belirsizliği ortadan kaldırdığını” söyledi. Galler.

NFT’ler, ABD İç Gelir Servisi tarafından ele alındığında zaten sahiplik statüsünden yararlanırken, belirteç ve temel varlık arasındaki reklamı yapılan ayrım, Birleşik Krallık ve ABD’deki mevcut yasal boşluğu doldurmak için çok az şey yapar. “Yani madeni paranız varsa, madeni paranız var. Widener University Commonwealth Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Juliet Moringiello, Artnet News’e verdiği demeçte, başka hiçbir şeyin herhangi bir hakka sahip olmasına gerek yok.

İlginizi Çekebilir  ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore Bağlantılı Olduğunu İddia Ettiği Kripto Platformuna Yaptırım Uyguladı!

Sanat ve Hukuk Enstitüsü Müdür Yardımcısı Emily Gould’un davayla ilgili yorumunda bize hatırlattığı gibi, Birleşik Krallık mahkeme kararları, düzenleyici gelişmeler ve son yıllarda hükümet çalışmaları giderek artan bir şekilde kripto varlıklarını mülk olarak sınıflandırmaya odaklandı. Özellikle AA v. Aynı yıl Birleşik Krallık Yargı Görev Gücü tarafından sunulan Bilinmeyen Kişiler ve LawTech Dağıtım Paneli’nin “Kripto Varlıklar ve Akıllı Sözleşmelere İlişkin Yasal Açıklama” raporuna atıfta bulundu.

Sıradaki ne
CEO ve kurucu ortak Tom Graham, “NFT’yi temsil eden temel mülk veya varlık, bu sanat eseri veya diğer herhangi bir telif hakkıyla korunan materyal, Birleşik Krallık’ta hala Birleşik Devletler’deki aynı telif hakkı yasalarına tabidir” dedi. Web3 şirketi Metaphysic.ai, Cointelegraph’a verdiği demeçte. “Bu karar, bu ayrımı netleştirmek için hiçbir şey yapmıyor.”

Ancak Graham için, mahkeme OpenSea’ye ihtiyati tedbir kararı verdiği için karar hala “ilginç bir emsal” oluşturdu. Bu, NFT’lerin çalındığı durumlarda mahkemelerin müdahale edebilmesi ve ihtiyati tedbir talep edebilmesi için önemlidir. Katma:

“NFT’lerin Birleşik Krallık’taki diğer tüm mülkiyet haklarını yöneten aynı mülkiyet yasalarına tabi olduğu artık açıktır. En azından mahkeme sisteminin mülkiyet haklarını koruduğu Birleşik Krallık’ta, NFT’lere yatırım yapan insanlar için büyük bir emsal teşkil ediyor. ”
Dijital finans firması Aquanow’un uyumdan sorumlu başkanı Anna Trinh, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, kararın devrim niteliğinde olmadığını, ancak “yöneticiler açısından önemli olmadığını” söyledi. Şu anda en yaygın olanı teyit eden bir emsal belirlemek, NFT platformlarına kötü niyetli aktörlerden hesaplarını dondurmalarını isteme konusunda daha fazla rahatlık verebilir. trin dedi ki:

“NFT’lerin özel veya kişisel mülkiyet olarak tanınmasının o kadar şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum. NFT’leri satın alabilir, satabilir veya takas edebilirsiniz, yani bunlar esasen kişisel mülkiyettir. Mahkeme, NFT’lerin kişisel mülk olmadığına karar vermiş olsaydı daha şok edici olurdu.”

Trinh, dayanak varlıklar için mevcut yasal korumaların sorunlu olduğuna inanmıyor. Bunlar, satın alma sırasındaki sözleşme şartlarına tabidir, dolayısıyla varlığın türüne bağlı olarak sözleşme hukuku ve fikri mülkiyet hukuku geçerlidir. Trinh’e göre, telif hakları gibi düzenleyicilerin dikkat etmesi gereken daha acil yasal konular var.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore Bağlantılı Olduğunu İddia Ettiği Kripto Platformuna Yaptırım Uyguladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir