ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore Bağlantılı Olduğunu İddia Ettiği Kripto Platformuna Yaptırım Uyguladı!
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi Haberleri

ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore Bağlantılı Olduğunu İddia Ettiği Kripto Platformuna Yaptırım Uyguladı!

0

ABD Hazine Bakanlığı bugün yaptığı açıklamasında kripto para mixing hizmeti sunan Blender platformunun Kuzey Kore tarafınca siber kabahat ve kara para aklama amacıyla kullanıldığı sebebi öne sürülerek yaptırım listesine eklendi.

ABD, Kuzey Kore’yi kripto para çalmak ve bu tarz şeyleri Blender.Io platformuyla aklamak ile suçladı. Bilindiği suretiyle Kuzey Koreli birkaç grup son zamanlarda muhtelif kripto platformlarını hackleyerek kripto para çalmışlardı.

Daha endişe verici haber ise ABD, Pyongyang’ın çalınan fonları nükleer programını ilerletmek için kullandığını iddia etmesi oldu. Son zamanlarda çıkan haberlere nazaran ülke nükleer kapasitesini kontrol etmeye devam ediyor ve Kore yarımadasındaki gerginliği artırıyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Blender’ı Yaptırım Listesine Ekledi

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) bugün yaptığı resmi duyurusunda Blender’ın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenen Kişiler Listesi’ne (SDN) eklendiğini açıkladı.

Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore bağlantılı kripto para mixing hizmeti Blender.Io’nun yasa dışı kripto para işlemlerini saklamak amacıyla Kuzey Kore tarafınca kullanıldığını iddia etti.

Terörizm ve Mali İstihbarat Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson konuyla alakalı şunları söylemiş oldu:

“Yasa dışı işlemlere aracılık eden kripto para mixing platformları Amerika’nin milli güvenlik çıkarları için tehlike oluşturuyor. Kuzey Kore’nin yasa dışı finansal faaliyetlerine karşı harekete geçiyoruz ve devlet destekli hırsızlığın ve ona kara para aklama olanağı sağlayanların faaliyetleri yanıtsız kalmayacak.”

Kısa bir süre önce Amerika Hazine Bakanlığı Kuzey Koreli hack grubu Lazarus’u Ronin saldırısında 625 milyon dolar çaldırmış olduğu iddiasıyla SDN listesine eklemişti. Lazarus grubunun kullandığı Tornado Cash isimli mixing platformunun da SDN listesine eklenecek bir sonraki isim olabileceği düşünülüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili haberimizi beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Terra 90 Milyon Dolarlık Saldırıyı Aylarca Fark Etmedi!
İlginizi Çekebilir  İnstagram NFT Entegresi Yolda: İnstagram NFT’leri Listeleyecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir