Merkez Bankalarının Yüzde 90’ı Dijital Paraları Araştırıyor! İşte Detaylar!
  1. Anasayfa
  2. Haberler

Merkez Bankalarının Yüzde 90’ı Dijital Paraları Araştırıyor! İşte Detaylar!

0

Uluslararası Ödemeler Bankası tarafınca yapılan çalışma, dünya genelindeki her on merkez bankasından dokuzunun dijital merkez bankası parası (CBDC) ile ilgili bir çalışma yürüttüğünü gösteriyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafınca bugün piyasaya sürülen sonuçlara gore merkez bankaları tarafınca yürütülen çalışmaların yüzde 62’si kavram çalışmalarından ve deneylerden oluşuyor.

Kendi dijital parasını geliştiren yada bununla alakalı pilot emek harcaması düzenleyen merkez bankalarının oranı ise yüzde 26.

Bu sonuçlar, BIS tarafınca 2021’in sonbaharında düzenlenen ve Türkiye de dahil olmak üzere toplamda seksen bir merkez bankasının katılımıyla gerçekleşen ankete dayanıyor.

Dijital merkez bankası paraları, günümüzde geleneksel biçimde yapılan birtakım finansal işlemleri hız ve maliyet bakımından daha verimli hale getirebiliyor.

Merkez bankalarının neden kendi dijital paralarını geliştirmek istedikleri sorusunun yanıtı ise o merkez bankasının gelişmiş bir ekonomiyi mi yoksa gelişmekte olan bir ekonomiyi mi yönettiğine bağlı olarak değişiyor.

Gelişmiş ekonomilerin merkez bankaları, yurt içi ödeme işlemlerini iyileştirmek, bu işlemleri daha emin kılmak ve finansal istikrarı sağlamak için dijital para geliştirmek istiyor.

Buna karşın, gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları ise başlıca finansal katılımı artırabilmek için dijital paraları araştırıyor.

Dijital merkez bankası paralarına sıcak bakılmasının bir öteki nedeni ise bunların yurt dışı ödeme işlemlerini de iyileştirme potansiyelinin olması.

İlgili haberimizi beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Manchester City, NFT Koleksiyonu İçin Kolları Sıvadı
İlginizi Çekebilir  BitMEX’in 3 Kurucu Ortağına 30 Milyon Dolarlık Ceza

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir