Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. Rehber

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

7

Metaverse nedir? son aylarda sıkça duyduğumuz “Metaverse nedir?”Metaverse arsa nasıl alınır?” cümleleri son zamanlarda sıklıkla duyulmaya başlanmıştır. Metaverse arsa, birçok yatırımcının Metaverse’in etki alanına çekilmesiyle popülerlik kazanmıştır. Öyle ki en yeni yatırım yöntemleri arasında sayılmaktadır. Peki, Metaverse nedir? Metaverse arsa nasıl alınır?

Bitcoin’in start verdiği kripto para furyasından sonra herkes bir sonraki büyük trendin parçası olmak istemektedir. İşte “Metaverse nedir” içeriğimizin devamı…

Soru: Metaverse Evreninden Arsa Nasıl Alınır? ve Metaverse Nedir?

Metaverse üç boyutlu devasa bir sanal gerçekliktir.

Metaverse’de kullanıcılar aşağıdaki unsurlar ile çok gerçekçi bir şekilde etkileşime girer:

 • Diğer kullanıcılar
 • Sanal objeler
 • Yapay Zeka destekli avatarlar

Metaverse tek bir kişi veya kuruma ait değildir. Ayrıca bu yatırım ve kullanım serbestliğini büyük ölçüde artırmıştır.

Böylece her kullanıcı Metaverse alanından, teknolojisinden ve çevresinden faydalanır.

Farklı platformlar tek bir ortamda var olabilir. Böylece kullanıcılar sanal dünyalar arasında hareket edebilir. Aynı zamanda bu da Metaverse’e birçok sanal oyun ve ortak alandan oluşan bir yapı kılar.

Metaverse’in kapsamlı doğası sanal, geliştirilmiş ve karma gerçeklik ile desteklenir. Aynı zamanda blockchainyapay zeka5G ve cloud computing de kullanılmaktadır.

Teknolojik altyapısı Metaverse’in dünyamızın sanal bir kopyası olma potansiyelini artırmaktadır. Aynı zamanda Metaverse’in bu potansiyeli kullanıcıların hizmet ve ürünlerden kazanç sağlamasının önünü açmaktadır.

Metaverse arsa alma veya kiralamak Metaverse’in sunduğu fırsatlardan sadece ikisidir.

Arsalar genellikle takas yöntemiyle veya Metaverse projesinin aracılığıyla ikinci el piyasasında satılır.

Metaverse arsalar çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Üstelik Metaverse projesine bağlı olarak deneyimler de çeşitlenmektedir. Aynı zamanda oyunlar, kar sağlama ve coin karşılığında arsa kiralamak Metaverse arsa almak isteyenlerin başlıca tercihidir.

Genellikle tipik bir Metaverse projesi haritalarını küçük alanlara bölerek tekli veya çoklu arsa olarak satar. Aynı zamanda ödemeler ise elbette kripto para ile yapılır.

İşte Metaverse Ne Demektir, Nedir? Arsa Almak Kazançlı mı?

Metaverse arsa almak son yılların en popüler iş modellerinden biri olmuştur. Bunun nedeni çok iyi bir yatırım getirisi oluşturmasıdır.

Bu iş modeli tamamen NFT arsa satın alma konseptine dayanır. Bu şekilde arsa sahibine birtakım mülkiyet hakları da geçer.

Trading sırasında üçüncü şahısların da müdahalesi kalkmıştır. Bu nedenle Metaverse arsa almak daha iyi bir yatırıma dönüşmüştür.

Bu yıl içerisinde arsa fiyatlarının giderek yükseldiği görülmüştür. Öyle ki bazı arsalar milyonlarca dolara satılmıştır.

Metaverse’in büyük markaların desteğini alması bunun arkasındaki nedenlerden sadece biridir.

Birçok marka popülerleşeceğini düşündükleri arsaları almaktadır. Böylece popüler Metaverse platformları üzerinden reklamlarını yapmaktadırlar.

Markaların yatırımı platformun popülaritesini artırmaktadır. Böylece yeni alıcılar giriş yapar ve arsalara talep artar.

Markaların Metaverse’e etkisinin en iyi örneği Facebook’tur. 2021 Ekim ayında Facebook adını Meta olarak değiştirmiştir .

Bu haber ile Metaverse ürünlerinin fiyatı %500 artmıştır.

Büyük şirketlerin Metaverse’e dahil olmaları arsa sahipleri için çok önemlidir. Erken yatırım yapan kullanıcıların arsaları şirketlerin yarattığı hype ile değerlenmektedir.

Bu nedenle arsalara rağbet her geçen gün artmaktadır.

Metaverse arsa almak ünlülerin desteğiyle de cazip bir yatırım olmaktadır. Örneğin Snoop Dogg “Snoopverse” projesini The Sandbox‘ta hayata geçirmiştir.

Bu proje ile kullanıcılar Snoop Dogg’un kendi Metaverse ortamına dahil olabilecektir.

P-Ape isimli bir NFT koleksiyoncusu Snoopverse’den 450.000 dolar değerinde arsa almıştır.

Peki, Metaverse Arsa Nereden Alınır? Metaverse Nedir?

Metaverse arsa almak için öncelikle doğru platform seçilmelidir. Arsa alma nedeniniz platform seçiminizi de etkileyecektir.

Metaverse arsa almak için birçok platform bulunmaktadır. Metaverse arsa nereden alınır araştıran okuyucularımız mutlaka belli başlı projeler ile karşılaşmıştır.

Metaverse arsa almak için en popüler Metaverse projeleri sizler için derledik.

1. Axie Infinity: En Popüler Metaverse Projelerinden Biri

Axie Infinity ilk olarak bir blockchain oyunu olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzün en popüler Metaverse projelerinden biridir.

Axie Infinity, “Nursia” adlı sanal bir ülke içerir. Yani Nursia’daki arsalar satılır.

Nursia, yedi ayrı eşsiz ve kendi nadirlik ölçeğine sahip arsa türünden oluşur. Bu arsaların kendi coğrafi konumları ve kullanım çeşitleri mevcuttur.

Axie Infinity, nadirliğine göre dört ayrı kategoriden oluşur. Bunlar yaygınnadirepik ve mistik olarak ayrılır.

Bu kategorilerin her biri ayrı yardımcı programlar, özellikler ve estetik unsurlar içerir. Metaverse arsa almak isteyenler Axie Infinity arsalarına hala büyük bir ilgi göstermektedir.

Önümüzdeki yıllarda bu arsaların gelir getirmesi beklenmektedir.

2. The Sandbox: Metaverse Platformlarının Öncü İsmi

The Sandbox oyun deneyimi oluşturulan, arsa sahibi olunabilen ve bundan para kazanılan bir sanal dünyadır.

Bu blockchain platformun üç ürünü bulunur.

• Kullanıcıların 3D objeler üretip canlandırabildikleri VoxEdit
NFT tasarımlarının yüklenebildiği, yayınlanabildiği ve satılabildiği Marketplace
• Herkesin ücretsiz olarak 3D oyunlar oluşturmasına izin veren Game Maker

The Sandbox’ta SAND coin kullanılmaktadır. Kullanıcılar SAND coin ile oyunlara katılabilir.

Ayrıca varlıklar ve etkileşimli deneyimler de oluşturabilirler.

3. Decentraland: Metaverse Arsa Almak için En Popüler Duraklardan Biri

DecentralandMetaverse arsa nereden alınır öğrenmek isteyenlerin popüler duraklarından biridir. Ayrıca Decentraland, kullanıcılara keşfedecekleri 3D bir dünya sunar.

Bu dünyada kullanıcılar arsa satın alabilir. Arsalar Decentraland’de 16 metrekareye karşılık gelmektedir.

Decentraland MANA coin’i kullanır. Decentraland’e kripto para cüzdanı ile veya cüzdansız erişim mümkündür. Ama Metaverse içerisindeki bazı ürünleri alabilmek için cüzdan gerekmektedir.

Arsa sahipleri Decentraland editörü ile arsalarını geliştirebilir. Bunu harici yazılımdan 3D modelleri aktararak gerçekleştirmek de mümkündür.

4. Bit Country: Üst Düzey Metaverse Platformu

Bit Country Metaverse projelerinin en son örneklerindendir. Proje, kullanıcılar için bir çerçeve ve blockchain tabanlı bir alt tabakadan oluşur.

Bit Country geliştiricileri, üst düzey bir Metaverse ortamı sunmak istemişlerdir. Bu nedenle çok çeşitli öğelerle bir alt tabaka inşa etmişlerdir.

Bit Country yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etmektedir. Bu da Metaverse arsa almak için Bit Country’i önemli bir proje kılmaktadır.

5. Aavegotchi: Avatarlar ile Evreni Keşfedin

Aavegotchi Ethereum tabanlı bir oyundur. Metaverse arsa almak isteyen kullanıcıların arsaları NFT olarak temsil edilir.

Oyunda aynı zamanda NFT avatarları bulunmaktadır. Bunlar ile Aavegotchi evreni keşfedilebilir. NFT avatarlar, diğer kullanıcılar ile etkileşime girmeye de yaramaktadır.

Nispeten yeni olan bu Metaverse platformu giderek popülerlik kazanmaktadır. Aavegotchi’nin ilerleyen yıllarda daha büyük zirvelere ulaşması beklenmektedir.

İlginizi Çekebilir  DEVA Partisi Metaverse Üzerinden İlk Siyasi Mitingi Düzenleyecek!

6. Cryptovoxels: Origin City’den Metaverse Arazisi, Arsa Nasıl Alınır? Metaverse Arsa Almak

Cryptovoxels’in Origin City adlı sanal bir dünyası bulunmaktadır. Bu dünya “The Corporation” adlı oluşuma ait sokaklardan ve kullanıcıların arsalarından oluşur.

Arsa sahipleri bunların üzerine inşa yapabilir, bloklar ve özellikler ekleyip kaldırabilir. Aynı zamanda arsa sahipleri izin verirse diğer kullanıcılar da bu alanlara yapı inşa edebilir.

7. Somnium Space: Özelleştirilebilir Deneyimler

Somnium Space kendi ekonomisi ve para birimi olan bir sanal gerçeklik dünyasıdır. Aynı zamanda Somnium Space, kullanıcılara özelleştirilebilir avatarlar, mülkler ve deneyimler sağlar.

Oyun içerisindeki bir sanal gerçeklik pazarında trading yapılır. Oyunu bilgisayar veya mobil cihaz üzerinden oynamak mümkündür.

8. Alternatif Olarak

Birçok Metaverse projesi belli sayıda parsele sahiptir. Dolayısıyla direkt olarak parsel alınması bazen mümkün değildir. Bu nedenle bazı NFT Pazar yerlerini tercih edebilirsiniz. Peki, Metaverse arsa nasıl alınır?

Birçok NFT pazar yerleri de Metaverse arsa satmaya başlamıştır. Örneğin OpenSea’den Metaverse arsa almak mümkündür.

Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Alınır?
Metaverse Nedir? Metaverse Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse Nedir, En Kolay Metaverse Platformunda Arsa Nasıl Alınır?

İşte Metaverse Arsa Satan Sanal Emlakçılar

Emlak sektörü Metaverse’e kapsamlı bir şekilde girmektedir. Bugün Metaverse’de birçok ipotek sağlayıcısı, komisyoncu ve acenta bulunmaktadır.

Bu kişi ve şirketler Metaverse içerisinde yüksek fiyatlı arsaları satın almaktadır. Örneğin Tal ve Oren Alexander Kardeşler Metaverse’de kendi komisyonculuk işlerini kurmuşlardır.

Alexander Kardeşler, 2021 Aralık ayında lüks Metaverse mülklerine yönelmişlerdir. Bu tür mülklerin komisyonculuğunu yapmaktadırlar.

Alexander Kardeşler’e göre konum ve tasarım, yatırımlık arsa ve mülkte en önemli hususlardır.

Alexander Kardeşler sanal arsa geliştiricisi Republic Realm ile de ortaklık kurmuştur. Republic Realm yakın zamanda 4.3 milyon dolara bir The Sandbox mülkü almıştı.

Dolayısıyla Metaverse arsa almak isterseniz bu tür komisyoncu ve acentalarla da çalışabilirsiniz.

Kripto Para ile Doğrudan Metaverse Üzerinde Arsa Nasıl Alınır? İşte Metaverse Arsa Almak

En yaygın ve direkt yöntem kripto para ile platformun kendisinden alım yapmaktır. Bu yöntem en çok ufak ve karşılanabilir alımlar için uygundur. Kripto para ile Metaverse arsa nasıl alınır? Metaverse nedir?

Genellikle şu adımlar izlenir:

 • Arsa alınacak Metaverse platformu bulun.
 • Platforma kaydolun. Ardından arsanın yeri ve dizaynı inceleyin. Bununla birlikte fiyat karşılaştırması da yapın.
 • Seçilen Metaverse platformuna uygun bir dijital cüzdan kurun.
 • Kripto para karşılığında arsanın NFT kopyasını satın alın.

Bu adımları aşağıda detaylı bir şekilde inceleyelim. Biz rehberimizde The Sandbox ve Decentraland üzerinden örnek vereceğiz.

Çünkü birçok platform bu projelere benzer şekilde çalışmaktadır.

Birinci Adım: Cüzdanınızı Seçin

Çok kolay bir şekilde Metaverse arsa almak mümkündür. Ancak, Metaverse arsa almak itibari paralar ile gerçekleştirilemez.

Alım için önce dijital bir cüzdana ihtiyaç vardır. Böylece arsa alımı için kripto paralarınıza erişebileceksiniz.

Cüzdanınızdaki kripto paralar ile platformun ihtiyaç duyduğu paraları satın alabilirsiniz. Örneğin The Sandbox için SAND, Decentraland için MANA almanız gerekecektir.

İki proje de Ethereum blockchain’inde yer alır. Bu projelerden arsa almak için cüzdanınızı Ethereum’a ayarlamayı unutmayın.

Mobil veya tarayıcı tabanlı cüzdanları tercih edilebilirsiniz. Ancak tarayıcı tabancı cüzdanlar bazen sorun çıkarabilmektedir.

En çok tercih edilen cüzdanların başında MetaMask ve Trust Wallet gelmektedir. Çünkü bu cüzdanlar birçok kripto parayı desteklemektedir.

Yine de arsa alacağınız platformun coin’ini desteklediğinden emin olmanız gerekir.

Tercih ettiğiniz cüzdanı nasıl kuracağınız cüzdana göre değişmektedir. Aynı zamanda bunun için seçtiğiniz cüzdanın rehberine bakmak isteyebilirsiniz.

Mesela MetaMask yüklediğinizde seed phrase denilen kelimeler karşınıza çıkacaktır. Ayrıca bunları saklamanız gerekecektir.

Çünkü cüzdanınızı kurtarmanız gerektiğinde bu kelimeleri kullanmak zorundasınız.

İkinci Adım: Cüzdanınızı Bağlayın

Satın alma işleminden önce cüzdanınızı platforma bağlamanız gerekir. Aynı zamanda bağlanma yöntemi platformdan platforma değişiklik gösterecektir.

Örneğin The Sandbox’ta teklif verebileceğiniz arsaları göreceksiniz. Aynı zamanda bunların bir kısmı pazar yerindedir.

Bir kısmı ise OpenSea gibi üçüncü taraf platformlarında yer alır.

The Sandbox haritasına geldiğinizde sağ üst köşede [Sign In] butonunu göreceksiniz. [Sign In] butonuna tıklayalım.

The Sandbox, Ethereum blockchain’inde çalışmaktadır. Bu yüzden cüzdanınız da Ethereum ağına ayarlanmalıdır.

MetaMask bağlanma talebi gönderdiğinizde sizden onay isteyecektir. [Next] ve [Connect] diyerek bu adımı tamamlayalım.

The Sandbox’a ilk defa üye olacaksanız mail ve kullanıcı adı gerekmektedir. Ayrıca hesabınızı oluşturmayı tamamladıktan sonra [Continue] tuşuna basın.

MetaMask sizden imza isteyecektir. Bunun için [Sign] tuşuna basın.

Böylece cüzdan kurulum işleminizi tamamlayacaksınız.

Decentraland için de aynı şekilde adım atılması gerekmektedir. Ayrıca Decentraland’e de ilk defa üye olacaksanız benzer adımlar karşınıza çıkacaktır. Bununla birlikte hesabınızı oluşturduktan sonra “Parcels and Estates” sekmesine gelin.

“View All” seçeneğini tıklayın.

Üçüncü Adım: Metaverse Arsa Almak İçin Coin Transferi

Arsa almak istediğiniz platformun özel coin’ini cüzdanınızda bulundurmalısınız. Bu The Sandbox için LAND, Decentraland için MANA’dır.

Ancak ETH ile de işlem yapabilirsiniz. Ayrıca The Sandbox’taki arsalar çoğunlukla ETH karşılığında satılmaktadır.

Dördüncü Adım: Arsayı Seçmek

The Sandbox’taki filtreleme seçeneği ile teklif vereceğiniz arsayı seçebilirsiniz. Ayrıca çoğu The Sandbox arsası halihazırda satın alınmıştır.

Bu da uygun arsaları OpenSea üzerinde bulacağınız anlamına gelecektir.

Ancak bu arsaların satışları için The Sandbox haritası üzerinden teklif vermek mümkündür. The Sandbox haritası NFT arsası almak için en uygun yoldur.

Çünkü OpenSea bağlantıları The Sandbox kullanıcı arayüzüne gömülüdür. Üstelik bu şekilde işleminizi kolayca doğrulayabilirsiniz.

Decentraland arsalarını direkt pazaryerinden alabilirsiniz. Aynı zamanda seçiminizi yaptığınızda arsaya tıklayarak detaylarını okuyabilirsiniz.

Burada arsanın MANA cinsinden fiyatını, uygunluğunu ve sahibinin adını görürsünüz.

[Buy] tuşuna basarak alımı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca alım tamamlandığında LAND arsanızı cüzdanınıza onaylatmanız gerekecektir.

MetaMask kullanıyorsanız “NFTs” sekmesinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki, Metaverse Nedir, Ne Demektir? İşte Metaverse Arsaya İpotek ile Yatırım Yapmak

Metaverse arsa almak için bir diğer yöntem ise Metaverse ipoteğidir. Bu yöntem sıradan yatırımcılar için daha tasarruflu görünmektedir.

Yeni ortaya çıkan bu yöntem sadece birkaç şirket tarafından sunulmaktadır. Terra Zero bunlardan biridir.

Şirketin faaliyet yürüttüğü Metaverse platformları şunlardır:

 • Decentraland
 • Solana Portals
 • The Sandbox
 • Somnium Space

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  En Güvenilir Kripto Para Borsaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. 2 yıl önce

  kripto dünyasına dair bilmediğim öğrenmek istediğim her şeyi kolaylıkla bulabildiğim kaliteli site tebrik ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir