MetaMask Nedir? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır? 
  1. Anasayfa
  2. Rehber

MetaMask Nedir? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır? 

1

MetaMask nedir ve MetaMask nasıl kullanılır konulu rehberimiz ile sorularınıza yanıt verelim. Kripto paralara yatırım yapmak istiyorsanız ilk olarak bir kripto cüzdanınızın bulunması gerekiyor. Kripto dünyasında yeni olan yatırımcılar kripto cüzdanına sahip olmanın karmaşık, zor ve masraflı olduğunu düşünüyor olabilir ancak bu tamamen yanlış. Kendi kripto cüzdanınızı bu amaçla üretilen cihazlar ile oluşturabileceğiniz gibi, tamamen ücretsiz çözümlerle de sağlayabilirsiniz.

MetaMask Nedir?

MetaMask, tarayıcınız veya mobil cihazınız üzerinden çalışan ve Ethereum blok zinciri kullanarak kripto varlıklarla işlem yapmanızı sağlayan bir cüzdandır. MetaMask genellikle Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar aracılığıyla kullanılıyor. Ancak bazı kullanıcılar iOS ve Android cihazlarına da MetaMask uygulamasını indirmeyi tercih edebiliyorlar.

MetaMask, Ethereum blok zinciriyle özgün olarak çalıştığı için bu ağda yer alan tüm tokenlari de destekliyor. MetaMask ise diğer cüzdanlara kıyasla diğer website ve uygulamalar ile çok daha kolay bir şekilde entegre olabiliyor ve ödemelere olanak sağlıyor. MetaMask eklentisi tarayıcınızda kurulu ise üçüncü bir parti uygulama kullanmadan, saniyeler içerisinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

MetaMask Nasıl Kullanılır?

MetaMask cüzdana sahip olmak istiyorsanız öncelikle tarayıcınıza MetaMask eklentinizi kurmanız gerekiyor. Burada sizleri uyarmak isteriz, ilgili eklentiyi yalnızca MetaMask resmi sitesinden veya Google Chrome mağazasından doğrudan indiriniz. Üçüncü hiçbir tarayıcı vb. aracı kullanmayınız. Son zamanlarda artan kripto para dolandırıcılığından dolayı indirdiğiniz eklenti ve uygulamaya dikkat ediniz.

MetaMask resmi websitesi: https://metamask.io

Chrome tabanlı bir tarayıcıdan veya bu eklentiyi destekleyen ilgili tarayıcının mağazasına girdikten sonra uygulamayı indirip, açmanız gerekiyor.

Uygulamaya girdikten sonra karşınıza iki seçenek çıkacak. bunlardan ilki daha önce MetaMask kullanan kullanıcıların, cüzdanlarını geri yüklemeleri için yardımcı alan. İkincisi ise yeni bir cüzdan açmak isteyen kullanıcılar için bir alan. Biz şu an ikinci adımı seçerek işlemimize devam ediyoruz.

İlginizi Çekebilir  Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?

Karşınıza çıkan ekranda veri toplamaya izin veriyorsanız “I Agree” vermiyorsanız “No Thanks” butonuna basabilirsiniz.

Sizden en az sekiz haneli bir şifre isteyecek. Bu adım önemli ve şifrenizi unutmayacağınız, güvenli bir şekilde hazırlayın. Sonraki adımı ise dikkatle takip edin.

Bu aşamada size 12 adet “kurtarma anahtarı” verecek bu anahtarlar en önemli aşamadır. Bu anahtarları mümkünse fiziksel olarak 2-3 yere not edin ve kaybolmayacak şekilde saklayın. Unutmayın, bu kelimelere sahip olan birisi sizin cüzdanınıza erişebilir. Bu nedenle gizli tutun ve kimseyle paylaşmayın.

Kelimeleri aynı sırayla sizden istedikten sonra karşınıza bu şekilde bir ekran gelecek. Bu aşamadan sonra cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

MetaMask Cüzdanda Binance Chain Uygulamaları Nasıl Kullanılır?

MetaMask cüzdanları her ne kadar Ethereum ağında yer alıyor olsa da ayarlar kısmında “Add Network” yani “Ağ Ekleme” seçeneği ile Binance Chain tabanlı uygulamaları da ekleyebilirsiniz. Bu sekme için Ayarlar’a tıklayın ve Networks (Ağlar) kısmına gelin.

Binance Smart Chain Ağ Ayarları (Muhtemelen bunu kullanmak istiyorsunuzdur)
Network Name (Ağ Adı): Smart Chain
New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.binance.org/
ChainID (Zincir Kimliği): 56
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.com
Binance Smart Chain Test Ağı Network Name (Ağ Adı): Smart Chain – Testnet
New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://data-seed-prebsc-1-s1.binance.org:8545/
ChainID (Zincir Kimliği): 97
Symbol (Sembol): BNB
Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://testnet.bscscan.com

Detaylı Binance Smart Chain Rehberine buradan ulaşabilirsiniz: https://academy.binance.com/tr/articles/connecting-metamask-to-binance-smart-chain

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Kripto Sözlük

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir