Kripto Para Borsası BitMEX Kurucularına Mahkeme Tarafından Verilen Ceza Belli Oldu!
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi Haberleri

Kripto Para Borsası BitMEX Kurucularına Mahkeme Tarafından Verilen Ceza Belli Oldu!

0

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) bugün günü yapmış olduğu açıklamasında, BitMEX’in üç kurucusuna yasadışı kripto para türev platformu işletmek ve kara para aklama kurallarını ihlal etmek suçlarından toplam 30 milyon dolar ceza verdi.

Kripto Para Borsası BitMEX Kurucuları 10’ar Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’nin sonucuna göre BitMEX kurucuları Arthur Hayes, Benjamin Delo ve Samuel Reed’in, CFTC tarafınca yöneltilen Amerika’li müşterileri ile yasadışı iş yürüttükleri suçlamaları nedeniyle 10’ar milyon dolar ödemesine hükmedildi.

Son karar Adalet Bakanlığı’nın Şubat ayındaki davasında Bitcoin ve kripto para borsası kurucularının Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal ettiklerini kabul etmesinin ardından geldi. Üç isim bu davada kara para aklama karşıtı lüzumlu önlemler olmadan kripto spot ve türev alım satım platformu işletme suçlarını kabul etmişti.

Bununla beraber CFTC’ye gore bu davayla alakalı de gelecek haftalarda ceza verilmesi bekleniyor.

2020 yılında ABD türev piyasaları denetleyicisi CFTC, “aralarında Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’in de bulunmuş olduğu kripto paraların türev ticareti için yasal olmayan bir biçimde Amerika müşterilerinden buyruk ve fon kabul ettiğini” iddia ederek şirkete ve kurucularına yaptırım uygulamıştı. Bugün açıklanan cezalar da aslına nazaran CFTC’nin bu adımından orijin alıyor. Şirket daha ilkin Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) 100 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

CFTC, yaptığı açıklamasında kripto para borsası kurucularının “BitMEX’in yasadışı faaliyetlerini önlemek ve tespit etmek için gerekli kontrolleri uygulamakta başarısız bulunduğunu” söyledi.

Şirket sözcüsü Taylor Bossung, BitMEX’in gelişmelerden haberdar bulunduğunu ancak şirketin doğrudan dahil olmadığı yasal konular hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

İlgili haberimizi beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Jack Dorsey’in Bitcoin Şirketi Block İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı:İşte Detaylar!
İlginizi Çekebilir  DAO Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir