Ethereum 2.0 Güncellemesi İle Yüksek İşlem Ücretleri Azalacak mı?
  1. Anasayfa
  2. Altcoin Heberleri

Ethereum 2.0 Güncellemesi İle Yüksek İşlem Ücretleri Azalacak mı?

1

Ethereum 2.0 Güncellemesi Nedir?

Eth2 ve Serenity olarak da adlandırılan Ethereum 2.0, çeşitli iyileştirmeler vaat eden Ethereum ağının bir yükseltmesidir.

Ağda yapılması planlanan iyileştirmeler arasında işlem ücretlerinin azaltılması, hızın artması ve daha iyi ölçeklenebilirlik yer alıyor. Güncelleme şu anda geliştirilmektedir ve önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak kullanıma sunulacaktır.

Ethereum 2.0’ın temel özelliklerinden biri, iş yükünü, işlem isteklerinin paralel olarak işlenebilmesi için bölmenin bir yolu olan parçalamadır. Ek olarak, Ethereum 2.0 güncellemesi, işlemleri ve blokları doğrularken İş Kanıtı (PoW) yerine Hisse Kanıtı (PoS) kullanacak.


Ethereum Gaz Ücreti Nedir?

Ethereum ağındaki her işlemin belirli bir miktarda “gaz” maliyeti vardır, bu da esasen madencilerin talebi işlemek için ödediği ücrettir.

Gerekli gaz miktarı, işlemin karmaşıklığına bağlıdır. Örneğin, bir adresten diğerine basit bir ETH transferi, bir sözleşme dağıtımından veya token satışından daha az gaz gerektirir.

Şu anda, ağ saniyede yalnızca sınırlı sayıda işlemi işleyebilir, bu da yüksek işlem ücretlerine ve işlem gecikmelerine neden olur. Ethereum 2.0 güncellemesinin, ölçeklenebilirliği geliştirerek ve her işlem için gereken gaz miktarını azaltarak bu sorunları çözmesi bekleniyor.

Ethereum Gaz Ücretleri Nnasıl Belirlenir?

Bir işlem için gerekli olan gaz miktarı, gönderici tarafından belirlenen “gaz fiyatı” ile belirlenir.

Gaz fiyatı genellikle Ethereum’un (ETH) bir kısmı olan GWEI’de ifade edilir. Gaz ücretleri, mevcut madencilerin sayısına ve aynı anda çalışan mevcut projelere ve merkezi olmayan uygulamalara (DApp’ler) bağlı olarak değişir.

Benzin için ne kadar ödemek istediğinize de karar verebilirsiniz. Örneğin, bir işlemin hızlı bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız, mevcut piyasa fiyatından daha yüksek bir GWEI ödeyebilirsiniz. Öte yandan madencilerin işleminizi gerçekleştirmesini beklemek istiyorsanız daha düşük bir gaz ücreti de seçebilirsiniz.

Ethereum Yüksek Gaz Ücreti ve Platform Ölçeklenebilirliği Üzerindeki Etkisi

Ethereum 2.0’ın Amacı


Ethereum 2.0 güncellemesinin temel amacı, ağın gecikme veya yüksek ücretler olmadan daha fazla işlemi işleyebilmesi için ölçeklenebilirliği iyileştirmektir.

Güncellemenin tam etkisi, tamamen kullanıma sunulana kadar hissedilmeyecek olsa da, Ethereum 2.0 için potansiyel kullanım örneklerinden bazıları şunlardır:

Özel şirketlerde ve şirketlerde blok zinciri teknolojisinin büyük ölçekli kurumsal olarak benimsenmesini desteklemek;
Akıllı sözleşmelere ve güvene dayalı olmayan etkileşimlere dayalı daha merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) ve yönetişim modelleri oluşturmak;
Yeni projelerin fon toplamasına ve Ethereum ağında kendi jetonlarını başlatmasına izin veren Ethereum jetonlarını tanıtmak;
Değişmez belirteçlerin (NFT’ler) ve Ethereum blok zincirinde depolanabilen diğer dijital varlıkların daha da genişletilmesi; ve
Merkezi olmayan finans (DeFi) platformları ve DApp’ler için geliştirilmiş desteğin, kripto meraklıları ve genel halk tarafından geniş çapta benimsenmesi bekleniyor.
Bu avantajlara ek olarak, Ethereum 2.0 muhtemelen mevcut ağda mümkün olmayan çeşitli yeni kullanım durumlarını mümkün kılacaktır, örneğin:

Müzik endüstrisinde telif haklarını yönetme yöntemi olarak mülkiyet haklarını temsil eden jetonların dağıtımı;
Kullanıcıların kendi makine öğrenimi modellerini eğitmelerine ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanıyan merkezi Olmayan bir AI (yapay zeka) ekosistemi oluşturmak;
Güvenli ve düşük maliyetli sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak;
Tedarik zinciri yöneticilerinin kurcalanma korkusu olmadan ürün teslimatını takip etmelerini sağlayın;
Kumar ve tahmin pazarları için merkezi olmayan bir platform sağlamak; ve
Tıbbi kayıtlar ve finansal veriler gibi hassas bilgileri depolamak için özellikle yararlı olabilecek artan gizlilik ve büyük Miktarda veri depolama kapasitesi.
Güncellemenin tamamen kullanıma sunulması için hala zaman olsa da, vaat edilen faydalar önemlidir ve işletmelerin ve Bireylerin gelecekte blok zinciri teknolojisini nasıl kullandıkları üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

İlginizi Çekebilir  Do Kwon Terra Luna 2.0’ın Listelenmesi İçin Çabalıyor!

Ethereum platformu popülerliği


Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinden sonra blok zinciri ağının popülaritesinin artması bekleniyor.

Ethereum 2.0, blockchain teknolojisinden yararlanmak isteyen işletmelere ve bireylere daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve verimlilik getirecek. Ethereum şu anda Bitcoin (BTC) ile birlikte en iyi bilinen kripto para birimlerinden biridir ve aktif olarak ETH tutan yaklaşık 4 milyon cüzdan (Şubat 2022 itibariyle).

Blockchain, her gün platformda başlatılan yeni DApp’ler ve projelerle çoğu DeFi ve NFT etkinliğinin gerçekleştiği yer olmaya devam ediyor. Analistlere göre, Ethereum şu anda kripto para piyasasındaki tüm DeFi işlemlerinin %70’ine sahip ve blok zinciri çoğu NFT ve oyun projesini desteklemek için kullanılıyor.

Ethereum ağındaki işlem sayısı
Ethereum ağındaki ortalama işlem sayısı şu anda günde 1,1 ila 1,5 milyon işlem arasındadır.

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinden sonra bu sayıların katlanarak artması bekleniyor, çünkü günde önemli ölçüde daha fazla işlemin işlenmesine izin verecek. Şu anda, ağ saniyede yalnızca 15 işlemi işleyebilir.

Ethereum 2.0, yükseltmeler tamamen kullanılabilir olduğunda bunu katlanarak yaklaşık 150.000’e çıkarmayı hedefliyor. Bu gerçekleştiğinde, Ethereum şüphesiz piyasadaki en hızlı ve en ölçeklenebilir blok zincirlerinden biri olacak ve popülaritesini artırmaya devam edecek.

Ethereum 2.0 ile ölçeklenebilirlik ve yüksek gaz maliyetleri ile ilgili endişeleri ele almak
Ölçeklenebilirlik her zaman Ethereum’un en büyük zorluklarından biri olmuştur. Bu, işlem maliyetleri fahiş olabileceğinden, blok zincirinin üzerine DApp’ler ve DeFi platformları oluşturmak isteyen geliştiriciler için özellikle geçerlidir.

Bununla birlikte, (yeni bir PoS konsensüs mekanizması ve parça zincirleri tanıtan) Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle, nihayetinde ağı ölçeklendirerek maliyetleri önemli ölçüde azaltmak ve daha hızlı işlemlere olanak sağlamak mümkün olacaktır.

Ethereum’da daha az gaz ücreti harcamak için ipuçları ve püf noktaları

Ethereum’da gaz ücretleri için harcama yaparken bu maliyetleri azaltmanın ve hatta ortadan kaldırmanın birkaç yolu vardır. 

  • Toplu işlemeyi destekleyen cüzdanlar kullanın: Toplu işleme, bazı cüzdanlar tarafından sunulan ve birden fazla işlemi tek bir işlemde gruplamanıza olanak tanıyan ve böylece harcamanız gereken gaz miktarını azaltan bir özelliktir.
  • ERC20 belirteçlerini kullanın: ERC20 belirteçleri, Ethereum blok zincirinde çalışan ve gaz için ödeme yaparken ETH yerine kullanılabilen dijital varlıklardır. Bunun nedeni, genellikle ETH’nin kendisinden çok daha düşük işlem ücretlerine sahip olmalarıdır.
  • Bir benzin fiyatı hesaplayıcı kullanın: Benzin fiyatları sık sık dalgalanır, bu nedenle işleminiz için mümkün olan en iyi fiyatı almanızı sağlamak için bir gaz fiyatı hesaplayıcısı kullanmak önemlidir.
  • Bir benzin fiyatı hesaplayıcı kullanın: Benzin fiyatları sık sık dalgalanır, bu nedenle işleminiz için mümkün olan en iyi fiyatı almanızı sağlamak için bir gaz fiyatı hesaplayıcısı kullanmak önemlidir.
  • Bir benzin istasyonu kullanın: Bir benzin istasyonu, ihtiyaçlarınız için en iyisini bulmak için farklı ETH cüzdanlarının benzin fiyatlarını karşılaştırmanıza izin veren bir web sitesidir.

Bu ipuçlarını takip ederek, Ethereum kullanırken gaza harcadığınız para miktarını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Bu, Ethereum 2.0 tamamen kullanıma sunulana kadar ağı kullanmanın ve DeFi ve diğer etkinliklere katılmanın daha ucuz olmasına yardımcı olacaktır.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Ethereum Fiyatı 2.000 Dolara Doğru Giderken, Analistler Bunun Bir 'Rahatlama Rallisi' Olduğunu Düşünmekte

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir