Hindistan Merkez Bankası Kripto Paralar Hakkında Açıkla Yaptı!
  1. Anasayfa
  2. Ekonomi Haberleri

Hindistan Merkez Bankası Kripto Paralar Hakkında Açıkla Yaptı!

0

Kripto paralar her geçen gün daha da yaygınlaştıkça birçok ülke bu alanda düzenlemeler oluşturmaya başladı.

Kripto alanında düzenleyici çabalara sahip önde gelen ülkelerden biri olan Hindistan’da, Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shakktanta Das da dahil olmak üzere bir grup üst düzey RBI yetkilisi kripto para birimleriyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Ülkenin yerel haber kaynağı Press Trust of India’nın transkriptine göre, katıldıkları parlamento finans komitesindeki RBI temsilcileri, dolar cinsinden kripto para birimlerinin ülke ekonomisinin dolarizasyonuna yol açabileceğini söyledi.

Yetkililer, dolarizasyonun Hindistan’daki hakim çıkarlara ters düştüğünü ve kripto para birimlerinin ülkenin finansal istikrarı için bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Yetkililer ayrıca kripto para birimlerinin terörizmin finansmanı, kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı için kullanılma riskinin olduğunu vurguladılar.

RBI başkanı Shakktanta Das ve eski Maliye Bakanı Jayant Sinha da dahil olmak üzere yetkililer komitede şunları söyledi:

“Neredeyse tüm kripto para birimleri dolar cinsindendir ve yabancı özel şirketler tarafından verilir. Sonunda, bu, ekonomimizin bir kısmının dolarizasyonuna yol açabilir ve bu da ülkenin hakim çıkarlarına aykırı olacaktır.

Dolarizasyon, RBI’nin para politikasını belirleme ve ülkenin para sistemini düzenleme yeteneğini ciddi şekilde zayıflatacak.”

Kripto Paralar Hakkında Resmi Bir Veri Yok

Press Trust of India raporunda Hindistan’daki kripto pazarının büyüklüğüne dair resmi bir veri bulunmasa da ülkede tahminen 15-20 milyon kripto yatırımcısı olduğu ve bu yatırımcıların toplamda 5,34 milyar ABD doları civarında bir paraya sahip olduğu açıklandı. -Kripto varlıklarda dolar.

Kripto para birimleri için düzenleyici çabalarını sürdüren Hindistan’da hükümet, 1 Nisan’da kripto para ticaretinden elde edilen kazançlara %30 vergi koymaya başladı.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Kripto Para Piyasası Düşüş Yaşarken, Küba'da Kullanım Sayısı Artıyor!
İlginizi Çekebilir  Bitcoin Fiyatının Düşüşü En Çok Ethereum’a Yaramış Olabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir