Gümüşe Yatırım Yapılır Mı? 2022
  1. Anasayfa
  2. Genel

Gümüşe Yatırım Yapılır Mı? 2022

0

Gümüşe Yatırım Yapılır Mı? 2022 Mantıklı Mı?

Gümüşe yatırım yapılır mı?” başlıklı haberimizde konumuz Gümüş. Gümüş, son zamanların hatta 2022 yılının en çok rağbet gören ve yatırımcısını sevindiren yatırımı oldu. Geçtiğimiz yıl gösterdiği yükselişi 2023 yılında da gösterip göstermeyeceği büyük bir merak konusu oldu. Bu alanda yatırım yapmak isteyenler de gümüşe yatırım yapılır mı sorusunun cevabını aramaya başladı. İşte gümüş ile aklınıza takılan merak ettiğiniz tüm bilgiler.

Yeni Trend: Gümüş

Yüzyıllardan beri insanların en çok tercih ettiği yatırım aracı altın iken, yeni dönemde gümüşte yatırımcılar tarafından tutulmaya başlandı. Hatta bir dönem altından bile daha çok tutulmaya başlayan bir varlık haline geldi. Gümüşü, uzun yıllardır toplumun geneli sadece bir takı olarak görse de yatırım dünyasında her zaman bir yeri vardı. Değerli bir yatırım aracı olarak görülmesi ise pandemi ile birlikte oldu. Uzun süredir bankalar aracılığı ile insanlar gram gümüş alma hakkını bile elde etti. İşte gümüşe yatırım yapılır mı? sorusunu detayları…

Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?
Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?

Gram gümüşün yazı hazırlandığı zaman ki güncel fiyatı 9,81 civarındadır. Ons gümüş ise 22,51 dolar bandında hareket etmektedir. Altın fiyatlarının giderek artması bu alanda yatırım yapmayan insanları gümüşe yönlendirdi. Gümüşü bir yatırım aracı olarak görmek mümkün mü? Gümüşe yatırım yapılır mı soruları da işte bu şekilde ortaya çıktı.

Bir Maden Olarak: Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?

Değerli bir maden olan gümüş hakkında aslında insanların pek de bir bilgisi yoktu. Sadece takı amaçlı olarak bilen insan sayısı daha fazlaydı. Gümüş; bir soy metaller grubu elementidir. Değerli yapısı sayesinde hem çok ekonomik hem de endüstriyel pek çok alanda kullanılmaktadır. Yeni dönem yatırımcıları tarafından bilinmese de aslında borsa da uzun zamandır yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Altın gibi gümüşü de gram ile alım ve satım işlemleri yapabilirsiniz. Bunun haricinde herkesin bildiği üzere takı dünyasında kolye, yüzük ve bileklik üretiminde de işlem görmektedir.

Gümüş, genelde beyaz renkli ve metalimsi bir rengi bulunmaktadır. Gümüşler önce dövülerek belirli aşamalardan geçmektedir. Daha sonra ise işlemesine geçmektedir. Gümüş elde etme süreci altından daha zor olarak da bilinmektedir. Ayrıca kullanım alanlarını sıralamamız gerekirse; dişçilik, elektronik, takı, endüstriyeldir.

Gümüş de tıpkı altın gibi çok eski bir tarihi bulunmaktadır. Romalılar döneminde ilk kez kullanıldığı tahmin edilmektedir. Gümüş her zaman düşük fiyatlara elde edildiğinden çeşitliliği de altına oranla daha fazladır. Serbest bir halde doğada görmek zordur. Hava koşulları gümüşe etki etmez; ayrıca gümüşün elektrik ve ısıyı iletme özelliği vardır. Tüm bu özelliklere baktığımızda insanların hayatında her zaman var olacak bu değerli madene yatırım yapmalı mı? Yani gümüşe yatırım yapılır mı? Yeni dönem yatırımcıların keşfi gümüşe nasıl yatırım yapabiliriz birlikte öğrenelim.

Gümüşe Yatırım Yapmalı Mıyız? Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?

Altından sonra yatırım amacı ile en sok tercih edilen değerli madenler sıralamasında 2022 yılında diğer madenleri geride bırakarak zirveye yerleşen tek maden gümüş oldu. Uzmanlara göre günümüzde en değerli yatırım araçlarından biri gümüş olmaktadır. Gümüş, dolar üzerinden de işlem gördüğünden alım ve satımı oldukça rahattır. Ayrıca gümüşü bankalardan alabileceğiniz gibi kuyumculardan da alım ve satım yapabilirsiniz. 2022 yılının analistlerini incelediğimizde gümüşün kuyumcular üzerinde de alındığını görmekteyiz. Bunun haricinde gümüş takılar alınıp, biriktirip de gümüşe yatırım yapabilirsiniz. Bugüne kadar insanlar fiziki olarak gümüşe pek yatırım yapmazdı. Ancak küçük yuvarlak top halinde işlem görmüş gümüşe erişim vardır.

En Mantıklı Gümüş Yatırım Ayı Ne Zaman? Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?

Günümüzde insanlar artık ev, araba almak yerine gelirlerinin bir kısımlarını yatırım araçlarını kullanarak değerlendirmektedir. Ancak hangi yatırım aracına ne zaman gireceğiniz konusunda araştırmalar yaparken dikkatli olmak gerekir. Kar elde etmek için uzman görüşlerini ve piyasayı çok iyi araştırma yapmalısınız. Aslında bu aylarda yüksek kazançlar için doğru yatırım aracı altın olarak söylenilmektedir. Altın piyasaları gözlemlenildiğinde yükselişin uzun dönem süreceği belli olmaktadır. Ancak sadece altını yatırım aracı olarak görmek doğru değildir. Günümüzde sadece altına değil borsa üzerinden hisse alım ve satım, kripto varlıklar üzerinden alım satım da yapılmaktadır. Bu varlıklar dışında gümüşte son derece mantıklı bir yatırım aracıdır. Düşük fiyatlarda iken gümüşten almak size yüksek kar oranları bırakacaktır. 2021 ve 2022 yılında %50’lik karlar elde eden yatırımcılar bu durumun devam edeceğini düşünmektedir.

İlginizi Çekebilir  Ünlü Analist Açıkladı: Bitcoin’de Bir Sonraki Düşüş Burası Olabilir!

Gümüş Fiyatları 2022 Yılında da Artış Gösterecek mi?

Son 2 yıldır artış gösteren gümüş fiyatlarının nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusu olmaktadır. Gümüşe yatırım yapılır mı?

Uzmanlara göre gümüşe yatırım yapmak gelecekteki zaman dilimlerinde çok daha kazançlı bir yatırım olacak. Ayrıca giderek artan gümüş fiyatlarının daha da artacağı görüşü piyasalara hâkimdir.

Gümüşü Nereden Almalıyız?

Gümüşü yeni yılın değerli maden yatırımı olarak kullanmak isteyen gümüş yatırımcıları nereden gümüş yatırımı yapabileceklerini araştırmaktadır. Aynı zamanda gümüşe yatırım yapılır mı sorusunun yanıtını aramaktadır. Gümüş, ülkemizdeki bazı bankalar üzerinden gram şeklinde temin edilmektedir. EFT yöntemleriyle de bu değerli madene yatırım yapabilirsiniz. Bu işlemler için vadeli işlem sözleşmeleri bulunmaktadır. Bunlarda gümüş alım-satım yaparak yatırımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Gümüşü son istatistiklerini inceleyerek uzman görüşleri ışında gümüş alımı yapabilirsiniz. Alım ve satımlarda piyasa yorumcularını takip ederseniz daha karlı bir yatırım elde edersiniz. Gümüşü fiziki olarak da almak mümkün olup bunun için çeşitli sarraflardan yardım alabilirsiniz.

Gümüş Satın Almadan Evvel Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüşe yatırım yapılır mı? Sorusu gibi cevaplanması gereken bir başka soru daha vardır. Gümüşü satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğidir. Gümüş alımlarınız öncesi ve sonrası şunlara dikkat ederseniz daha karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Dikkat edilmesi gerekenler;

  • Gümüş üstünde mutlaka ayar kısmının bulunması gerekmektedir.
  • İşçilik, gram fiyatını etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.
  • Güvenilir olmayan yerlerden asla gümüş satın almaya kalkmayın, satın aldığınız yerin ticaret odası kaydı mutlaka olmalıdır.
  • Gümüş üstünde belirli bir damga işareti bulunmuyorsa uzman bir kişinin görüşünü almanız gerekir.

Bankaları kullanarak daha hızlı bir şekilde güvenilir bir şekilde gümüş alım ve satım yapabilirsiniz.

Gümüş Hesabı Nasıl Açılır? Gümüşe Yatırım Yapılır Mı?

Artık çoğu işlem teknolojik ortamlarda yapılabilmektedir. Aynı zamanda gümüşe fiziksel yatırım yapılabildiği gibi gümüş hesapları da açabilirsiniz. Üstelik gümüş hesabı açmak için dijital bankacılık hizmetlerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca dijital bankacılık işlemlerinde vadesiz gümüş hesabı açmak ve yatırımlarınıza başlamanız çok kolaydır. Hem dolar hem TL üzerinde gümüş satın alabilirsiniz.

Gümüşe yatırım yapılır mı? haberimizde değerli madenlerden arasında son zamanların en iyi çıkışını yapan gümüş hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalıştık. Ayrıca gümüş hakkında aklınıza takılan sorular ve son verileri hemen öğrenmek ve yatırımlarınızı daha güvenli bir şekilde yapmanız için bizi takip etmeyi unutmayın. Ayrıca yatırım dünyasına dair son gelişmeleri anlık olarak sizler ile paylaşan apanaliz.com sitemizi Twitter‘da da takip edin.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Nvidia Hisseleri Düşüş Beklentisinde: Madencilik Kart Gelirleri "Nominal"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir