Bitcoin Düşüşü İle Madenciler BTC Üretiminden Zarar Etmeye Başladı!
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin Haberleri

Bitcoin Düşüşü İle Madenciler BTC Üretiminden Zarar Etmeye Başladı!

0

Bitcoin ve kripto para piyasasındaki büyük düşüşün ardından, TradingView üzerindeki “Bitcoin Üretim Maliyeti” verilerine göre Bitcoin artık madenciler için kar getirmiyor. Bu şekilde devam ederse madenciler üretimi azaltabilir.

Yakında Bitcoin Madencilik Zorluğu Düşürülebilir

BTC madencilik zorluğunun azaltılması ile beraber, blok üretimi için elektrik ihtiyaçı azalacağından piyasada Bitcoin üretim maliyetinde kademeli olarak bir düzelme yaşanabilir. Madenciler ise ancak bu şekilde üretimlerine devam edebilirler. Hali hazırda kazanamazlar ise üretimi bırakacaklardır.

Madencilik karlılık payı büyük ölçüde sadece madencileri etkilese de, ağ üzerinde daha azca coin üretileceğinden piyasadaki satış baskısında azalma gerçekleşebilir.

Bu verilere göre Bitcoin kısa bir süre kar getirmeyen fiyat seviyesine indi. Bu durum, Bitcoin fiyatının 12.000 dolar civarında seyrettiği 2020 yılının Ekim ayından bu yana görülmemişti. Bununla beraber, TradingView üzerindeki göstergedeki elektrik maliyet ücretleri güncel olmadığı için Bitcoin madencilerinin karlılık oranının oldukca daha düşük seviyelerde olduğu tahmin ediliyor.

Çin uyguladığı madencilik yasağının peşinden BTC madenciliğindeki sert düşüş ve arkasından gelen büyük yükseliş sebebiyle madencilik zorluğu artırılmıştı. Bu yüzden 2021 yılı ve 2020 yılındaki veriler kullanılsa bile, madencilerin karlılık oranının olmadığı gözleniyor.

Bazı yatırımcılar ve analistler BTC fiyatının bu kadar kısa bir süre içerisinde ani düşmesini beklemese de piyasa 2018 senesinde da buna benzer bir vaziyet ile yüz yüze kalmıştı. Piyasa katılımcıları bu aşamada hash oranı ve madencilik zorluğunda bir düşüş bekleyebilir bundan dolayı BTC madencileri para kayıplarını sonlandırmak için öteki varlıklara geçiş yapabilir.

İlgili haberimizi beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyoruz.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  Bitcoin ve Altında Bugun Önemli Gün! ABD Verileri Takip Edilecek!
İlginizi Çekebilir  Bitcoin Ağı, Madencilik Zorluğu Gittikçe Zorlaşıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir