Bakan Yardımcısı : Metaverse Siber Suçların Çoğaldığı Bir Ortam Olacak!
  1. Anasayfa
  2. Genel

Bakan Yardımcısı : Metaverse Siber Suçların Çoğaldığı Bir Ortam Olacak!

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, 27-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı’nda metaverse hakkında açıklamalarda bulundu.

BTK, BTK Akademi, USOM, Prisma CSI, Blackbox ve Siber Kulüpler Birliği iş donanmasında metaverse hakkındaki açıklamalar oluşturan bakan yardımcısı, “Herkesin eğlenceden ibaret gördüğü Metaverse de siber suçların adeta cirit attığı bir yr olacak” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca bakan yardımcısı Sayan,

Şu andaki sınırlar veriye haiz olmayla, bu veriyi analiz etmeyle birlikte ölçülüyor. O verinize haiz olduğunuz seviyede ülke olarak da güçlüsünüz. Sahip olmazsanız, ne yaparsanız yapın. İstediğiniz kadar uğraşın. Çok iyi bir kullanıcı olabilirsiniz. O verileri çözümleme etmediğiniz sürece başarı göstermiş değilsiniz. Bir taraftan bizler kendimizi geliştireceğiz, normal kuralına bakılırsa oynayacağız. Öte yandan da Türkiye’nin bu bilinçle Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak. Biz verimize sahip çıkacağız.

Açıklamalarında bulunmuş oldu.

Siber güvenlik risklerinin yönetilebilir, test edilebilir seviyede tutulabilmesinin önemli olduğunun altını çizen bakan yardımcısı, “Bu bizim en büyük hedeflerimizden bir tanesi. İnternetin getirdiği risklerin bütün paydaşları içerecek halde, bütüncül bir yaklaşımla yönetilerek siber olaylara karşı her an bizim 7/24 hazırlıklı olmamız ve saldırılarda da minimum zararla çıkarak sürekliliğin güvence altına katılımı bizim için esas.”  dedi.

Geçtiğimiz aylarda hackerlerin fena niyetli bir halde oluşturarak hediye ettikleri NFT’lerin kullananların cüzdanlarına girdiğini birçok yerde tanık olunduğunu açıklayan Sayan, her insanın eğlenceden ibaret görmüş olduğu Metaverse’ün de siber suçların adeta cirit attığı bir yer olacağını söylemiş oldu.

25 Mayıs tarihinde İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda konferans icra eden BAE Bakanı Omar Sultan Al Olama, “Metaverse’de insanların “katliam” gibi ciddi suçları işlemesini önlemek için yasal bir çerçeve oluşturulmalı.” açıklamalarında bulunmuştu.

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN BİZİ TWİTTER VE TELEGRAM ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

İlginizi Çekebilir  İnsanlar Kripto Paraları Metaverse Dünyasında Egzersiz Yapmak İçin Almak İstiyorlar
İlginizi Çekebilir  Metaverse, Çocukları Nasıl Etkileyebilir? İyi mi, Kötü mü?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir